9.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Banorët e fshatrave të Gorës të ngufatur nga plehrat

Gora-KrusheNë shumicën e fshatrave të Gorës, për shkak të mosgjetjes së një gjuhe komunikimi me banorët, situata vazhdon të paraqitet mjaft e rëndë sa i përket pastrimit të ambientit, shkruan Koha Ditore.

Kjo gjendje është më e theksuar tani kur shumë bashkatdhetarë janë kthyer në pushime. Pothuajse nuk ka fshat në këtë trevë, në afërsi të të cilëve nuk vërehen grumbuj të mëdhenj plehrash, për pastrimin e të cilave nuk përkujdeset askush. E keqja më e madhe qëndron në faktin se mbeturinat hidhen në afërsi të lumenjve të këtyre fshatrave, nga ku banorët furnizohen me ujë të pijshëm.

Kjo dukuri, mjaft e shëmtuar, jo vetëm që ia ka prishur imazhin e kësaj komune, zyrtarët e së cilës me ngulm deklarojnë se është njëra prej komunave ekologjikisht më të pastra në Kosovë, por edhe rrezikon seriozisht shëndetin a banorëve. Situata më e vështirë vazhdon të paraqitet në afërsi të fshatrave më të mëdha të kësaj treve, si në Restelicë, Brod, Kukajan, Radeshë, Glloboqicë e Krushe.

Më Shumë

FOTOT: Në radhë për ushqimin, pamje nga Turqia pas tërmetit shkatërrimtar

Tërmeti i 6 shkurtit ishte padyshim ndër më të fuqishmit ndonjëherë dhe me pasoja shkatërrimtare për Turqinë e Sirinë. Gazetarët që kanë raportuar nga vendet...

Server: Marrëveshja e Ohrit nuk pati ndonjë përmbajte të madhe

Njohësi i çështjeve politike njëherësh profesor në Universitetin `John Hopkins` në SHBA, Daniel Server në një lidhje të drejtpërdrejtë në RTK tek `Lajmet e...

Lajmet e Fundit