2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Bashkëpuntëtori i Sheshelit, laureat i çmimit “Heroi Sali Çekaj”

Ivan Çukaloviq,Çmimin “Heroi Sali Çekaj” për drejtësi sivjet e ka “merituar” një nga bashkëpuntorët më të ngushtë të Vojislav Sheshelit.

Ivan Çukaloviq, aktualisht nënkryetar i GJykatës Kushtetuese të Kosovës, është nderuar nga Ministria e Shëndetësisë me këtë çmim për kontributin e tij për kushtetutshmërinë në Kosovë, shkruan Koha Ditore.
Çmimet janë ndarë në ditën e Drejtësisë nga Ministria që udhëhiqet nga Hajredin Kuçi.

Para se të emërohej gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës në 2009-n, kishte qenë anëtar i Partisë Radikale të Vojislav Sheshelit dhe mbrojtës i tij në Hagë.

Çukaloviq ka qenë pjesë e ekipit mbrojyës në gjykimin e Sheshelit për krime ndaj kroatëve, dhe myslimanëve në Kroaci, Serbi dhe Bosnjë nga viti 1991-93.
Ish lideri i radikalëve serbë që kishte drejtuar një formacion paraushtarak gjatë luftës, aktualisht është në paraburgim, duke pritur verdiktin që është caktuar të jepet më 30 tetor.

Pos kësaj, laureati i çmimit “Heroi Sali Çekaj” ndiqet penalisht në Serbi së bashku me 89 persona të tjerë për shitje notash në Fakultetin Juridik të Kragujevcit.

Më Shumë

Lajmet e Fundit