3.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

BE-ja: Nëse Thaçi dështon, Qeverinë ta bëjë koalicioni që i ka votat

BE-flamuri14Në selinë e BE-së në Bruksel vazhdojnë të thonë se nuk duan të përzihen në çështjet e brendshme të Kosovës, siç është formimi i Qeverisë së re pas zgjedhjeve, por në të njëjtën kohë dëshirojnë që, duke pasur parasysh investimet që ka bërë deri tash BE-ja dhe të ardhmen evropiane të Kosovës, të ruhet stabiliteti dhe të respektohen procedurat demokratike, shkruan sot Koha Ditore.

Diplomatët e vendeve të BE-së, të cilët kanë folur për gazetën me kushtin që të mos përmenden thonë se zyrtarisht BE-ja nuk përzihet në debatet se kush duhet ta formojë Qeverinë në Kosovë.

Por në të njëjtën kohë janë duke ndjekur me kujdes zhvillimet politike dhe presin që, në bazë të praktikave më të mira të demokracisë parlamentare, dhe në bazë të një „logjike të shëndoshë“ presidentja t’i ofrojë së pari mundësinë PDK-së, por nëse dështon Thaçi atëherë mandatin t’ia besojë koalicionit, i cili mund të sigurojë votat e mjaftueshme në Kuvend. Në BE thonë se “zgjedhjet e reja nuk janë të dëshirueshme”.

Më Shumë

Kryeziu: Me pas treguar kaq dashuri për Amerikën sikur për Martin Berishajn, Kosova do të ishte më mirë

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit dhe raportet me Amerikën. “Sa respekt, dashuri e përkushtim po...

300 policë nën hetim nga prokuroria në Shqipëri

Bilanci i vitit 2022 i Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore dëshmoi se Policia e Shqipërisë vijon të ketë probleme. Punonjës të caktuar shpesh janë konstatuar në...

Lajmet e Fundit