7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Berisha: Në mars do të rrëzohet Qeveria Kurti

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Nisma’s, Zafir Berisha ka deklaruar se gjatë muajit mars dhe prill të vitit të ardhshëm do të rrëzohet Qeveria Kurti, raporton Gazeta Express.

I ftuar në emisionin Frontal në T7 me Arsim Lanin, ai ka thënë se Qeveria Kurti nuk ka ditur të qeverisë andaj edhe do të krijohen rrethanat që në pranverë të kemi përsëri zgjedhje.

Sipas tij, Kosova është në gjendje kaotike, Qeveria nuk po dinë se si të menaxhojë situatën me pandeminë, e po ashtu nuk ka emëruar ende ambasadorët.

“Nuk din me qeverisë dhe besoj që kanë me u kriju rrethanat që në pranverën e hershme me pas edhe zgjedhje. Qeveritë nga shpallja e pavarësisë asnjëherë nuk e kanë zgjat mandatin deri në fund, edhe kjo s’ka me zgjatë edhe kjo besoj kah marsi prilli shkon në shtëpi. Numrat nuk qeverisin. Shikoje gjendjen kaotike që e ka përfshirë Kosovën, mosdija me menaxhu me situatën në të cilën jeni, ku ke pa në botë shteti me mbet pa ambasadorë. Këtë vetëm infantilët politikë mundem me e bo, siç janë tu e bo. Imagjino ne çfarë përpjekje kemi bërë për me pas shtet me pas institucione, tani me ardh momenti që në Australi mos me pas kujt me ja dhënë çelsat e ambasadës”, ka shtuar ai.

Sa i përket zgjedhjeve lokale, ai ka thënë se nuk ka parë ndonjë kandidat serioz të Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet e 17 tetorit.

Ai është shprehur se vetëm në 2-3 komuna mund të shkoj në balotazh Vetëvendosje, dhe se edhe ato do t’i humb.

Përndryshe, sa i përket mundësisë së shtyrjes së zgjedhjeve, ai ka thënë se ato nuk mund të shtyhen, pasi që nëse një gjë e tillë do të ndodhte do të duhej të shpallej gjendje e jashtëzakonshme.

“Zgjedhjet nuk mundem me u shty se për t’u shtyrë zgjedhjet duhet të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në situata normale siç jemi. Mandati i qeverisjes lokale është 4 vjet. Duhet me pas arsye tepër të madhe për me shty. Ne kemi mbajt zgjedhjet para 7-8 muajve me pandemi, natyrisht, masat duhet me qenë më rigoroze. Natyrisht ditën e zgjedhjeve. Shtyrja nuk mund të mendohet derisa nuk dihet edhe epilogu i pandemisë”, ka shtuar ai.

Më Shumë

Nxënësja nga Suhareka e pranon që e ngacmoi profesorin, kjo është deklarata e saj në gjykatë

E akuzuara A.A ka pranuar se e ka ngacmuar profesorin e saj, B.B, duke i shkuar edhe në shtëpi e duke i kërkuar lidhje...

15 raste të reja me Covid në Kosovë, asnjë rast i vdekjes

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, nga 2.579 testime, 15 qytetarë kanë rezultuar...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Totaj: Mbështetja për kulturën nuk bëhet veç me fjalë, por me punë konkrete

Kandidati për Kryetar të Prizrenit Shaqir Totaj, së bashku me nënkryetaren e PDK-së Vlora Çitaku e deputeten Blerta Deliu-Kodra vizituan shoqatën kulturore e artistike...

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

Ky është plani i Anton Qunit për zhvillim ekonomik në Prizren

Kandidati i Lidhjes Demokratikë të Kosovës, për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka shpalosur programin e tij qeverisës në emisionin Prime Time, në Kanal10. Quni...

Totaj tregon se si e ka planifikuar ta bëjë rregullimin urbanistik në Prizren

Kandidati i PDK-së në garë për të parin e Prizrenit, Shqir Totaj, ka treguar planin e tij se di do ta vë në zbatim...

Mot me shi dhe borë për dy ditët e ardhshme

Në Kosovë gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot me shi dhe temperaturat e ulëta do të vijojnë të jenë. Instituti Hidrometeorologjik i...

Asnjë i vdekur dhe 20 raste të reja me Covid

Ministria e Shëndetësisë (MSh) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nuk është regjistruar asnjë rast vdekjeje nga Covidi. Kjo ministri, ka bërë me...

A pritet të ketë krizë energjetike në Kosovë?

Muajt e dimrit, së bashku me motin e ftohtë, sjellin edhe kërkesë më të madhe për përdorim të energjisë elektrike. Me rritjen e kësaj kërkese,...

Mbi 200 shtëpi të përmbytura në Greqi

Më shumë se 200 banesa janë përmbytur nga moti i keq në Greqi. Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë probleme në Evian veriore,...

Nis heshtja zgjedhore

Me fillim nga ora 07:00 e mëngjesit të ditës së sotme në Kosovë ka nisur heshtja zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Këto janë...

22 mijë tifozë do të jenë të pranishëm kundër Polonisë në ‘Air Albania’

Shqipëria nuk ka luajtur asnjëherë në histori në Botëror, madje as që e ka menduar diçka të tillë, sikur edhe t’i afrohej këtij objektivi....

Sondazhi nga RTV Dukagjini për Prizrenin: Mytaher Haskuka i LVV-së prin me 44.5%

Sondazhi nga RTV Dukagjini për Prizrenin: Mytaher Haskuka i LVV-së prin me 44.5% RTV Dukagjini ka porositur një sondazh për Prizrenin, i cili është realizuar...

Kate Upton djeg rrjetin në të brendshme

Kate Upton ka riafirmuar statusin e një seksbombe derisa ka treguar asetet e saj të famshme në të brendshme të kaltra Muajin e kaluar, ajo...

Sauditët ofrojnë 200 mln euro për Superkupën e Italisë

Sheikët arabë po shfaqen gjithnjë e më shumë në botën e sportit. Sidomos Arabia Saudite, ku shembulli i fundit ishte blerja e Neëcastle, po...

Lajmet e Fundit