0.6 C
Prizren
E enjte, 21 Janar, 2021

Bideni thotë se SHBA-ja është e gatshme të udhëheqë sërish në skenën globale

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden, ka thënë sot se SHBA-ja do të jetë e “gatshme të udhëheqë” sërish në skenën globale, pasi ai ta trashëgojë Donald Trumpin në postin e presidentit në janar. Ai ka premtuar se do të punojë së bashku me aleatët e jashtëm të Washingtonit, raporton Reuters.

Duke paraqitur ekipin e ri të politikave të jashtme dhe sigurisë nacionale, ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, ka thënë se synon ta largojë SHBA-në nga agjenda unilateraliste “Amerika e Para” e ndjekur nga Trumpi.

Trumpi ka acaruar marrëdhëniet me shumë aleatë të SHBA-së, veçanërisht në Evropë, me një qasje antagoniste ndaj aleancës së NATO-s dhe marrëdhënieve tregtare, braktisje të marrëveshjeve ndërkombëtare dhe marrëdhënie të ngrohta me udhëheqësit autoritarë.

“Derisa kjo skuadër ka një përvojë të pakrahasueshme dhe arritje, po ashtu reflektojnë idenë se nuk mund të plotësojmë këto synime me mendjet e vjetra dhe shprehi të pandryshuara. Është një skuadër që reflekton faktin se Amerika është kthyer – e gatshme ta udhëheqë botën, e jo të zmbrapset nga ajo”, ka thënë Biden në një manifestim në qytetin e tij Wilmington, Delaware.

Biden e ka zgjedhur Antony Blinkenin për Sekretar të Shtetit, Jake Sullivanin si këshilltar nacional për siguri, Linda Thomas-Greenfieldin ambasadore të SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Alejandro Mayorkasin si sekretar për siguri dhe emigracion, dhe John Kerryn do ta udhëheqë tentimin e SHBA-së për t’i luftuar ndryshimeve klimatike.

Politika e jashtme e SHBA-së nën drejtimin e Bidenit me gjasë do të jetë më e përqendruar në qasje multilaterale dhe diplomatike që ka për synim rregullimin e marrëdhënieve të Washingtonit me aleatët kryesorë dhe po ashtu të marrë rrugë të reja në sfida siç është çështja e ndryshimeve klimatike.

Zëvendëspresidentja Kamala Harris, ka shtuar: “Ne duhet të rindërtojmë dhe rinovojmë aleancat e Amerikës, të rindërtojmë dhe forcojmë institucionet e sigurisë nacionale dhe të politikave të jashtme për të na mbajtur të sigurt, dhe të avancojmë interesat e vendit, dhe të konfrontojmë dhe luftojmë kërcënimin ekzistencial të ndryshimeve klimatike që na rrezikon ne”.

- Advertisement -

Më Shumë

Gjermania dhuron pajisje të rëndësishme për Policinë e Kosovës

Sot, Policia e Kosovës ka pranuar një donacion të rëndësishëm me pajisje nga shteti Gjerman. Muajt e fundit Gjermania i ka dhuruar Policisë së...

Kuvendi i Prizrenit ka larguar zyrat e partive nga lista e pronave komunale që jepen në shfrytëzim

Rekomandimi i Zyrës Kombëtare të Auditimit që dhënia e pronës publike me qira të realizohet sipas legjislacionit në fuqi nuk është jetësuar ende nga...

Macron i dërgon letër Erdoganit, Çavu?o?lu tregon se çfarë pritet të ndodhë më pas

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka dërguar një letër presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duke deklaruar qëllimin e tij për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe. Kjo,...

Ish-kryeprokurori kandidat i LDK-së për deputet nga Prizreni

Ish-kryeprokurori i Prizrenit dhe prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Sylë Hoxha, është kandidat i LDK’së për deputet. Hoxha është renditur i 100...

Këta janë 5 kandiatët e Vetëvendosjes që u ndalohet garimi në zgjedhje

Lëvizjes Vetëvendosje i janë hequr nga lista për deputet 5 kandidatë. Gazeta Blic merr vesh se përpos Albin Kurtit, garimi i është ndaluar edhe: Liburn...

Prizren, 12 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 526 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.572 raste, kurse...

Balje: Jo vetëm Vetëvendosje, por edhe SDU ka kandidatë me mbiemrin Radonçiqin

Lëvizja Vetëvendosje, dje publikoi listën e saj përfundimtare për zgjedhjet e jashtëzakonshme të 14 shkurtit. Por, në këtë listë ra në sy Bernarda Radoncic...

“Flok Art Studio” në Prizren shpall konkurs për 6 vende të punës

“Flok Art Studio” në Prizren shpall konkurs për 6 vende të punës. Vendet e lira të punës janë: 3 frizerë meshkuj; 2 frizere femra; 1 punëtore për rregullimin...

553 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 553 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

Dënim me burg nga Gjykata e Prizrenit për zyrtarin e AAK-së

Të premten, Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj. Sipas aktgjykimit të shpallur nga...

Avdullah Hoti, Fehmi Cena e Ibrahim Kryeziu, kandidatë për deputetë nga dega e LDK-së në Rahovec

Dega e LDK-së në Rahovec ka publikuar emrat e kandidatëve për deputetë nga kjo komunë. Përveç Avdullah Hotit, që është edhe i nominuari për kryeministër...

Përvjetor / Tetëdhjetë vjet nga vdekja e Gjergj Fishtës

“Shkëmb i tokës dhe shkëmb i shpirtit shqiptar”. L.Poradeci Hasan Mujaj Nga dhuntia e krijimtarisë letrare dhe e trupëzimit të shprehjes artistike, ekspresive e impresive të...

Kur fillon shpërndarja e 222 milionë eurove?

Qeveria në detyrë e Kosovës, javën e ardhshme do të fillojë së zbatuari masën e parë nga Programi i rimëkëmbjes ekonomike, që u prezantua...

Pandemia godet rëndë bizneset e Prizrenit

Ndikimi i pandemisë në ekonominë lokale të Prizrenit, sipas përfaqësuesve të bizneseve të kësaj komune, ka qenë mjaft i rëndë, me ç’rast janë dëmtuar...

Djali i Ukshin Hotit lihet sërish jashtë listës së PDK’së të kandidatëve për deputetë

I biri i Ukshin Hotit, Andini, sikurse në zgjedhjet e kaluara, është lënë jashtë listës së kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës. Të...

Nisma Sociademokrate pritet ta bëjë sot publike listën e kandidatëve për deputetë

Nisma Socialdemokrate është e vetmja parti që ende nuk e ka bërë publike listën e kandidatëve për deputetë. Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj thotë...

Lajmet e Fundit