6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Bombardimi i spitalit të fëmijëve në Mariupol: Tre të vdekur, 17 të plagosur

Në Mariupol, si pasojë e sulmit ajror të djeshëm në një spital për fëmijë, tre persona kanë mbetur të vdekur, mes tyre një fëmijë dhe 17 të plagosur.

Këtë e raporton Këshilli i Qytetit të Mariupol-it në kanalin Telegram.

“Sot bëhet e ditur se pas bombardimit terrorist të spitalit të fëmijëve në Mariupol nga avionët rusë, 17 persona (fëmijë, gra, mjekë) kanë mbetur të plagosur, tre kanë vdekur, ndër ta një fëmijë është një vajzë”, lexohet në komunikatë.

Këshilli i qytetit vuri në dukje se trupat ruse “shkatërrojnë me qëllim dhe pamëshirshëm popullsinë civile të Mariupol-it”.

E gjithë bota duhet të dijë për krimin e Rusisë kundër njerëzimit, kundër Ukrainës dhe popullit të Mariupolit!”, theksohet në mesazh.

Më 9 mars, avionët rusë bombarduan një maternitet në qendër të Mariupol-it. U shkatërruan edhe spitali, reparti i fëmijëve dhe terapia.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Sot është ditëlindja e 78-të e ish-presidentit Rugova (FOTO)

Sot është përvjetori i 78-të i lindjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai u lind më 2 dhjetor të vitit 1944, në fshatin Cerrcë...

Zelensky: Rusët po planifikojnë diçka në jug

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, njoftoi mbrëmë në kanalin e tij Telegram, se forcat ruse “megjithë humbjet jashtëzakonisht të larta, ende po përpiqen të avancojnë...

Lajmet e Fundit