15.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Britania bëhet vendi i parë në botë që miraton vaksinën ndaj Omicron

Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që ka miratuar vaksinën ndaj variantit të koronavirusit Omicron.

Sipas zyrtarëve britanikë, vaksina ndaj Omicron është miratuar nga Autoriteti Rregullator në Mbretërinë e Bashkuar.

Vaksina e prodhuar nga kompania farmaceutike Moderna synon dy variante të ndryshme të koronavirusit, virusin origjinal të vitit 2020 dhe variantin Omicron.

Ky version i përditësuar i vaksinës së Covid-10 nga kompania Moderna që synon dy variante të koronavirusit u miratua sot si dozë përforcuese për të rriturit nga Agjencia

Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) pasi u sigurua fillimisht se plotësonte të gjitha standardet e sigurisë për shëndetin e njerëzve.

Vaksina është miratuar për përdorim te njerëzit e moshës 18 vjeç e lart, por MB planifikon të fokusojë programin e saj të vaksinimit përforcues tek personat mbi 50 vjeç dhe grupet vulnerabël.

Moderna i ka përgatitur dozat prej muajsh, kështu që pritet të jenë të disponueshme së shpejti, shkruan Financial Times./abcnews.al/

Më Shumë

Vdes pjesëtari i Policisë së Kosovës, Rrustem Palushi

Ka vdekur pjestari i Policisë së Kosovës, Rrustem Palushi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Sindikata e Policisë së Kosovës, të...

Komuna e Dragashit do të dërgojë një pjesë të stafit për vizitë studimore në Venecia të Italisë

Asamblistët e Kuvendit Komunal të Dragashit dhe një pjesë e stafit të Komunës do të shkojnë në një vizitë 4 ditore në qytetin e ...

Lajmet e Fundit