0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Çeku: Është shpëtuar ndërtesa e kinemasë së parë të Prizrenit

Ministri për Kulturë, Rini dhe Sport, Hajrulla Çeku, ka thënë se përmes ndërhyrjeve konservuese është shpëtuar ndërtesa e kinemasë së parë të qytetit të Prizrenit.

Sipas tij, këto ndërhyrje konservuese e kanë kthyer në jetë ndërtesën dhe e kanë bërë të gatshme për shfrytëzim nga komuniteti.

“Përmes ndërhyrjeve konservuese është shpëtuar ndërtesa e Kinemasë së parë të qytetit të Prizrenit, duke e kthyer në jetë, të gatshme për shfrytëzim nga komuniteti. Plot punë të mira në mbrojtje të trashëgimisë kulturore”./PrizrenPress.com

Më Shumë

Përvjetori i lindjes së Ismail Kadares

Më 28 janar të vitit 1936, 87 vjet më parë është lindur poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Ai është lindur në...

Policia rrit sigurinë ndaj Totajt (VIDEO)

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, është kanosur të martën mbrëma nga një qytetar. Sipas policisë, pronari i një shtëpie që për gati 10...

Lajmet e Fundit