-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Ceremonia e ngritjes së Flamurit, Meta: Të mbrojmë dhe lartësojmë simbolet kombëtare

“Në Vlorën e lavdishme të Pavarësisë u përula sot me nderimin dhe respektin më të thellë para themeluesit të shtetit tonë modern dhe Atit të Shqipërisë, Ismail Qemalit, kujtimit dhe veprës së ndritur të Tij dhe të shumë patriotëve të tjerë, që realizuan 28 Nëntorin e vitit 1912!”.

Kështu është shprehur, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta përmes një postimi në median sociale Facebook, pas përfundimit të ceremonisë të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Vlorë, me rastin e 109-vjetorit të Pavarësisë.

Meta bën thirrje për të mbrojtur dhe lartësuar simbolet kombëtare.

“Të mos humbasim më kohë për përmbushjen e ëndrrës për një Shqipëri plotësisht evropiane sepse 109 vite janë mëse të mjaftueshëm për të dëshmuar pjekurinë dhe seriozitetin e një shteti modern. Urime 28 Nëntorin e Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Ismail Qemalit, të Isa Boletinit dhe Adem Jasharit!”.

Gjithashtu, në këtë ceremoni ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla dhe kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Politikanët shqiptarë vendosën kurora me lule në monumentin e Pavarësisë.

28 nëntori – Dita e shqiptarisë

28 nëntori është dita më e rëndësishme për çdo shqiptar, pasi simbolizon pavarësinë e marrë nga Shqipëria në 1912-ën me ngritjen e flamurit në Vlorë nga Ismail Qemali.

Në mënyrë faktike, vetë data, simbolizohet disa rrethana të paracaktuara.

Gjithçka, filloi më 28 nëntor 1443.

Ishte viti 1443, kur heroi kombëtar i Shqipërisë, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin mbi kalanë e Krujës, duke e çliruar atë nga pushtimi osman.

Gjergj Kastrioti me në sfond flamurin me shqiponjë dykrenare
Nëntori i dytë

Nëntori më i rëndësishëm për shqiptarët mbetet ai i vitit 1912 – edhe pse i dytë.

Ismail Qemali, ngriti flamurin dhe e shpalli Shqipërinë të pavarur nga perandoria osmane.

Ngritja e flamurit në Vlorë, 1912

Kuvendi Kombëtar i Vlorës, ishte organi i cili e shpalli mëvehtësinë.

Aspekti tjetër, ishte ai i krijimit të një Shqipërie me zhvillim ekonomik. Kjo, si thirrje për daljen nga prapambetja e pushtimit.

Një tjetër ngjarje e rëndësishme lidhej me kushtetutshmërinë e vendit, ku në vitin 1998,  me dekret të presidentit të asaj kohe, Rexhep Meidani, ajo u dekretua dhe hyri në fuqi, bërë Shqipërinë shtet ligjor të pas-diktaturës.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Një muaj paraburgim për dy prizrenasit, ua morën qytetarëve deri në 500 euro për t’i pajisur kinse me vizë

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurve H.B., dhe Z.D., për shkak të dyshimit të...

Tërhiqet Beogradi, serbët nga Kosova mund të votojnë në qytete të Serbisë

Beogradi zyrtar është tërhequr nga mbajtja e referendumit kushtetues në Kosovë, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën që s’e lejon një gjë të tillë. Komisioni...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Moti sot: Temperatura në minus dhe reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot priten reshje shiu dhe bore. Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se temperaturat minimale do të...

Erdogani viziton nesër Shqipërinë, kjo është agjenda e takimeve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të zhvillojë të hënën, 17 janar një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas agjendës së publikuar nga zyra e...

Rukiqi: Ora policore fillon shumë herët, shkakton dëm ekonomik që tani nuk na duhet fare

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, duke folur për masat e reja anti-COVID ka thënë se ora policore po kufizon edhe punën...

Ndërron jetë nënoficeri i FSK-së

Ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rreshterë i parë Besim Bajraktari, pas një sëmundjeje të rëndë sot në...

Mot i ftohtë dhe me reshje bore pasdite, këto janë temperaturat sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të ketë reshje të dobëta bore, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Poezi nga Ibrahim Rugova të botuara në ‘Rilindje’ kur ai ishte vetëm 18 vjeç

Ibrahim Rugova, intelektuali, politikani, akademiku dhe shkrimtari i njohur shqiptar, qysh në rinin e tij spikati me talentin e tij edhe në të shkruar,...

Ministria e Ekonomisë: Ndahen 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset

Ministria e Ekonomisë njofton se ka ndarë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset. Sipas ME-së, kjo ndarje është bërë...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Letër nga burgu e Pjetër Arbnori për mbesën

Pjetër Arbnori lindi më datë 18 janar të vitit 1935. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat partizane vranë babain e tij. Në këtë ditë kujtojmë...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Lajmet e Fundit