12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Çfarë do të bëjë Budweiser me birrat e mbetura pas ndalimit të alkoolit nga Katari në Kupën e Botës?

Birra dhe futbolli zakonisht shkojnë krah për krah, por në Kupën e Botës Katar 2022 ky rregull i pashkruar u thye pasi vendi pritës ndaloi konsumimin e alkoolit në stadiume dhe në rrugë vetëm dy ditë para fillimit të turneut.

Marka e dytë më e shitur e birrës në botë në vitin 2021 kishte një kontratë 75 milionë euro me Katarin, por në fund produkti i saj nuk do të mund të përdoret. Ajo tashmë kishte pika shitjeje të shpërndara në të gjithë Doha-n, por të premten e kaluar lajmi u shpërnda.

Pirja e alkoolit do të lejohet vetëm në zona të kufizuara brenda zonave të tifozëve. Çdo tifoz do të jetë në gjendje të blejë maksimumi katër gota me çmim rreth 15 euro. “Epo, kjo është e çuditshme,” shkroi kompania në Twitter pasi mësoi për incidentin.

Tani, Budweiser e gjen veten me magazina të mbushura me birrë, të cilat nuk di si ta asgjësojë, kështu që ata kanë vendosur t’ia japin atë vendit që fiton turneun e madh kombëtar.

“Ditë e re. Tweet i ri. Vendi fitues merr ‘Buds’. Kush do të jetë?” ata postuan në Twitter.

Ajo që pritet të ndodhë, megjithatë, është që marka e birrës do të përfundojë duke paditur FIFA-n, pasi kanë nënshkruar një kontratë me ta.

Përveç kësaj, ata gjithashtu mund të akuzojnë Katarin për shkeljen e marrëveshjeve të nënshkruara me FIFA-n që i detyrojnë ata të “respektojnë kontratat me sponsorët”. /Albanianpost.com

Më Shumë

Arsyet përse puthjet në ballë janë më të veçantat

Dy partnerë mund të shkëmbejnë puthje të llojeve të ndryshme, por të gjithë biem dakord se ato në ball, janë të veçanta. Nga puthjet e...

Vidhen rrethojat e varrezave në Suharekë

Një person është ankuar në Policinë e Kosovës se në një fshat të Suharekës janë vjedhur rrethojat e varrezave. Në raportin 24 orësh policor nuk...

Lajmet e Fundit