3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Chelsea përballet me pyetje të reja: Si e financoi Roman Abramovich suksesin e klubit

Chelsea FC po përballet me pyetje të reja se si ish-pronari i tij, Roman Abramovich, financoi suksesin e klubit.

Kjo pasi dosjet e zbuluara zbuluan një varg pagesash sekrete që mund të kenë shkelur rregullat strikte të futbollit, duke përfshirë ato për “fair-play-in financiar”.

Ekspertët thanë se, transaksionet, të zbuluara përmes një hetimi të përbashkët nga “The Guardian” dhe partnerët ndërkombëtarë, mund të çojnë në vendosjen e dënimeve të Premier League ndaj Chelsea, si zbritja e pikëve.

Dosjet zbulojnë një seri pagesash me vlerë dhjetëra milionë paund gjatë një dekade, të kryera përmes mjeteve në det të hapur që i përkisnin Abramovich.

Transaksionet në fjalë duket se kanë qenë për përfitimin e Chelseat, duke ngritur pikëpyetje nëse ato janë deklaruar në llogaritë e dorëzuara në organet drejtuese të futbollit.

Përfituesit duket se përfshijnë agjentin e yllit Eden Hazard, Antonio Conte dhe zyrtarët e Chelsea FC.

Pagesa të tjera duket se kanë qenë të lidhura me blerjen e lojtarëve Willian dhe Samuel Eto’o.

Pagesat kanë dalë në dritë falë një hetimi ndërkombëtar të njohur si “Qipro Konfidencial”, një sasi prej 3.6 milionë të dhënash.

Financat e Chelsea tashmë janë duke u ekzaminuar nga Premier League në një hetim që zgjat nga 2012 deri në 2019, pasi regjimi i ri i pronësisë së klubit nga Londra perëndimore raportoi vullnetarisht se “informacioni jo i plotë financiar” ishte dorëzuar gjatë kohës së Abramovich.

Shoqata e Futbollit konfirmoi për “Guardian” se po heton gjithashtu Chelsean ndërsa UEFA, organi drejtues i futbollit evropian, e ka gjobitur tashmë klubin me 8.6 milionë paund për pranimin, megjithëse kompetencat e tij janë të kufizuara.

Tani dokumentet, të datuara gjatë dhe jashtë periudhës nën shqyrtim, ngrenë pyetje të reja nëse Abramovich ka shkelur vazhdimisht rregullat e futbollit për të përfituar Chelsea, ndërsa klubi u ngjit në majat e lojës globale.

Roman Abramovich e bleu Chelsean për 140 milionë funte në vitin 2003 dhe shpejt e mbuloi klubin me para, në një përpjekje të pamëshirshme për sukses.

“Perandoria Romake”, siç e quajtën disa fansa, ra vetëm kur pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 çoi në vendosjen e Abramovich nën sanksione nga Britania e Madhe, duke e detyruar përfundimisht atë të shesë.

Dosjet e analizuara nga “The Guardian” dhe “TBIJ” hodhën dritë mbi pagesat e fshehura në dukje të lidhura me momente kryesore në mandatin e tij të ngarkuar me trofe.

Materiali, i cili vjen nga një ofrues qipriot i shërbimeve, i quajtur MeritServus.

Më 18 korrik 2017, dosjet tregojnë se një kompani në pronësi të Abramovich e quajtur “Conibair Holdings”, me bazë në Ishujt e Virgjër Britanikë (BVIs), nënshkroi një marrëveshje me Federico Pastorello, një agjent futbolli italian.

Italiani është përshkruar në raporte të shumta si i afërt me Antonio Conte, ish-trajnerin e Chelseat, dhe ka folur për negociatat e kontratës së menaxherit në media.

Dokumentet sugjerojnë se, Conibair ra dakord t’i paguante Pastorello-s 10 milionë paund për një 75% të aksioneve në Fondin e Investimeve të Ekselencës (EIF), një biznes me bazë në shtetin amerikan të Delaëare.

Po atë ditë, Chelsea njoftoi se Conte, i cili sapo e kishte udhëhequr klubin drejt titullit të Premier League, kishte nënshkruar një kontratë të re prej 9.6 milionë funte në vit.

Pastorello nuk pranoi të komentojë nëse dy marrëveshjet ishin të lidhura, por tha se Antonio Conte nuk është klienti ynë.

Gjatë sezonit të fitimit të titullit të Conte-s, Hazard shënoi 16 gola, një pikë e lartë në një magji vezulluese shtatëvjeçare që e përfshiu atë si kapiten të klubit dhe fitimin e gjashtë trofeve vendas dhe evropianë.

Hazard i ishte bashkuar Chelseat në vitin 2012 për 35 milionë euro, në një nënshkrim që pasoi negociata të vështira me agjentin e lojtarit, John Bico-Penaque, i cili thuhet se donte një komision të konsiderueshëm me vlerë rreth 6 milionë funte.

Më 29 mars 2013, dokumentet sugjerojnë se Leiston Holdings me bazë në BVI, në pronësi të Abramovich, ra dakord t’i paguante 7 milionë euro një kompanie me bazë në Dubai të quajtur “Gulf Value FZE” për “shërbime këshillimore lidhur me kërkimin dhe konsulencën sportive”.

Kontrata u nënshkrua në emër të kompanisë nga Bico-Penaque.

Është e paqartë nëse pagesa iu është deklaruar autoriteteve të futbollit, përfshirë FA dhe Bico-Penaque nuk i ktheu kërkesat për koment. Albanian Post

Më Shumë

5 ditët e javës do të jenë me mot të ndryshueshëm

Ditët e fundit të nëntorit, në Kosovë do të shoqërohen me mot të ndryshueshëm. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se të hënën moti do të...

Vinca: Në Kongresin e Manastirit u unifikua alfabeti shqiptar

22 nëntori është një datë e madhe e shënuar në historinë shqiptare. Në këtë ditë, 115 vjet më parë u mbajt “Kongresi i Manastirit”. E lidhur...

Lajmet e Fundit