2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Nga sot gomat e dimrit të obligueshme

Nga data 15 nëntor e deri më 15 mars, të gjithë shoferët duhet t’i vendosin makinat e dimrit në makinat e tyre.

Kështu pavarësisht kushteve atmosferik, duhet të zëvendësohen gomat e verës.

Po ashtu secili automjet duhet t’i ketë pajisjet dimërore.

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall konkurs për një mësimdhënës/e për lëndët filozofi, sociologji dhe psikologji

Sipas Ligjit për Rregullat në Trafik, parashihen dënime për shoferët që ngasin automjetet e tyre pa këto pajisje.

Ligji parasheh dënime për kundërvajtje prej 40 eurosh.

Sipas Ligjit, dënohet për kundërvajtje, me gjobë prej 100 deri në 300 euro, edhe personi juridik apo institucioni publik në emër të të cilit dhe brenda autorizimeve të të cilit ka vepruar shoferi.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Sipas ekspertëve të komunikacionit, gomat duhet të ndërrohen posa temperaturat të bien më pak se 7 gradë, ju duhet t’i vendosni gomat e dimrit për të pasur një fërkim, frenim dhe mbajtje më të mirë.

Ato duhet të jenë të dizajnuara të performojnë mirë në dëborë, por performojnë mirë edhe në asfalt të ftohët.

Thellësia e vijave të gomës (Pneumatikëve) për përdorim të dimrit duhet të jetë më e madhe se 4 milimetra.

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Një muaj paraburgim të dyshuarve për grabitje në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren u ka caktuar një muaj paraburgim katër të dyshuarve, B.B., B.I., L.C. dhe T.B., për grabitjen në Suharekë të mërkurën...

Fitojnë Ballkani e Drita, barazon Prishtina

Ballkani e ka realizuar fitoren e radhës dhe e ka forcuar pozitën e parë në tabelë. Në ndeshjen e vlefshme për Javën e gjashtëmbëdhjetë suharekasit...

Lajmet e Fundit