30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Çka thotë Kushtetuta nëse partia fituese nuk arrin ta formojë Qeverinë?

KushtetusjaAlbin Kurti ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje nuk është e kënaqur me rezultatin e zgjedhjeve, por sipas tij, VV-ja kurrë nuk ka qenë më e fortë si organizim dhe kurrë nuk ka pasur kaq shumë simpati nga qytetarët.
Për kreun e VV-së, fakti që PDK-ja ka dalë partia e parë është një lajm shumë i keq për Kosovën, sepse siç ka thënë ai doli e para partia e korrupsionit dhe e privatizimeve, partia e negociatave me Serbinë dhe e krimeve nga më të ndryshmet.
“Lëvizja Vetëvendosje do ta kundërshtojë fuqishëm këtë parti edhe në Kuvend edhe në çdo komunë. Ne u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të Kosovës që të na bashkohen në ballafaqim me këtë parti që ka instaluar regjim në Kosovë”, ka thënë Kurti.
urti ka thënë se VV-në e kanë vlerësuar qytetarët si opozitën më parimore. Por si e përcakton Kushtetuta e vendit nëse partia fituese nuk mund t’i arrijë numrat në Kuvend për formimin e qeverisë së re.

Është spekuluar vazhdimisht se nëse brenda afatit 15 ditësh siç e përcakton Kushtetuta partia fituese nuk mund ta formojë qeverinë, atëherë mandati i kalon partisë së dytë fituese, në këtë rast LDK-së. Mirëpo Kushtetuta thotë kështu:

Neni 25, pika 4 – Nëse përbërja e propozuar e Qeverisë nuk merr shumicën e votave të nevojshme, Presidenti i Republikës së Kosovës, brenda dhjetë (10) ditësh emëron kandidatin tjetër sipas së njëjtës procedurë. Nëse as herën e dytë nuk zgjidhet Qeveria, atëherë Presidenti i Kosovës i shpall zgjedhjet, të cilat duhet të mbahen jo më vonë se dyzet (40) ditë nga dita e shpalljes së tyre. /Indeksonline/

Më Shumë

Luizi poston një foto më të bijën në krah, i bën dedikim të veçantë

Fituesi i Big Brother Vip Albani, Luiz Ejlli, ka postuar një foto të ëmbël më të bijën në krah. Ai përkrah fotos shkroi, “Nëse vetëm...

Litani e këputur nga rrufetë

Enver Sulaj Në qiellin me re Harta duket e copëtuar Si rrëfimi i harruar. Ulpianë, Ta pashë shtatin e lashtë Gurët si gjurmë loti e litani e këputur nga rrufetë. Kur t'i...

Lajmet e Fundit