18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Çoçaj: Është kompetencë e Komunës që të caktojë ushtrues detyre në shkolla

Nexhat cocaj DKAKomuna e Prizrenit ka bërë përzgjedhjen e një pjese të drejtorëve të shkollave, derisa në pjesën tjetër ka emëruar ushtruesit e detyrës, me arsyetimin se nuk janë plotësuar kriteret e parapara me konkurs.

Një gjë e tillë ka nxitur reagimet e subjekteve opozitare të qytetit, të cilët kanë vlerësuar se këto veprime po ndërmerren në prag të zgjedhjeve për të dëmtuar këtë proces.

Por drejtori komunal i Arsimit, Nexhat Çoçaj, ka bërë të ditur se Komisioni intervistues për zgjedhjen e drejtorëve ka kryer punën më 15 maj dhe se në bazë të kritereve të konkursit janë përzgjedhur 22 drejtorë dhe 3 zëvendësdrejtorë derisa në 18 raste të tjera ka pasur anulime për shkak të mosplotësimit të kritereve të parapara.

“Në të gjitha shkollat ku nuk janë përzgjedhur drejtorët janë caktuar u.d.-të… Është kompetencë e Komunës që të caktojë ushtrues detyre, derisa të mbahet konkursi i radhës, në mënyrë që të mos kemi vakuum institucional. Nesër do të hapet konkursi dhe do të vazhdojmë me procesin e përzgjedhjes së drejtorëve”, ka thënë Çoçaj./Koha Ditore/

 

Më Shumë

“Bashkimi Reisen” organizon udhëtime turistike për në Ulqin

Ofertë për Udhëtim Turistik me Bashkimi Reisen Lajm i Ri! Duke filluar nga data 21 Qershor 2024, Bashkimi Reisen organizon udhëtime turistike drejt Ulqinit të mrekullueshëm. Nisja...

Invalidi i luftës nga Suhareka, Nexhat Cikaqi ka nevojë për ndihmë, vuan nga një sëmundje e rëndë

Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi nga fshati Doberdelan i Suharekës ka nevojë për ndihmë. Ai vuan nga një sëmundje dhe duhet...

Lajmet e Fundit