25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Çoçaj pranon se drejtorët e zgjedhur të shkollave kanë libreza të partive politike

Nexhat cocaj DKADrejtori i Arsimit në Prizren, Nexhat Çoçaj ka pranuar se 11 drejtorë të shkollave që janë zgjedhur javën e kaluar kanë libreza të partive politike.

“Nga numri i përgjithshëm i drejtorëve të zgjedhur 11 janë të subjekteve politike”, ka thënë Çoçaj për TV Opinion.

Përzgjedhja e drejtorëve të shkollave është kritikuar nga opozita në Prizren. Sipas tyre, emrimi i këtyre drejtorëve është bërë në kundërshtim me ligjin.
Drejtori Çoçaj, ndërkaq thotë se politizimi i arsimit është bërë nga patitë opozitare. Ai akuzon opozitën (LDK) se në kohën kur kanë qenë në pushtet ka emëruar mësimdhënës pa qenë fare në procesin arsimor.”Tash situata në arsimin e Prizrenit është më e mirë”.

Drejtori i shkollës “Mustafa Bakiu”, Skender Susuri nuk është rizgjedhë derejtor i kësaj shkolle. Ai thotë se i ka plotëzuar të gjitha kriteret e përcaktuara në konkurs.

Ai tregon se është duke e vazhduar punën si drejtor, pasi që Drejtoria e Arsimit nuk ia ka dërguar asnjë vendim se është zgjedhur apo nuk është zgjedhur drejtor, apo është emëruar ndonjë ushtrues detyre.Nëse vendimi i shkon në zyrë,Susuri pralajmëron ankesa në të gjitha institucionet e vendit.

Skender Susuri është kandidat për deputet i Nismës për Kosovë.Ai konsideron se është viktimë e politikës.

”Unë do të ngrisë padi kundër drejtorisë së Arsimit, sepse janë shkelë të gjitha Udhëzimet Administrative dhe ligji”, thotë Susuri./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

“Ura e Fshajtë” në gjendje të keqe( Foto)

Gjendja te Ura e Fshajtë në rrugën Gjakovë – Prizren po alarmon qytetarët që frekuentojnë atë pjesë, të cilët janë ankuar në vazhdimësi se...

“Mazrreku” kampion i turneut “Java e Dëshmorëve të Hasit”

Në një ndeshje finale të mbajtur me entuziazëm të madh, ekipi "Mazrreku" ka triumfuar në Turneun Tradicional "Java e Dëshmorëve të Hasit", duke mposhtur...

Lajmet e Fundit