19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Në Malishevë, janë spërkatur rreth 1660 hektar hapësirë kundër rriqrave

Malisheve-Sperkatja kunder rriqrave ne SenikDeri më tani janë spërkatur rreth 1660 hektar. Kështu u tha në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, të kryesuar nga nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku, ku drejtorët komunal kanë raportuar për paraqitjen e situatës epidemiologjike në këtë rajon.

“Në kuadër të masave mbrojtëse në luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHCC), deri më tani janë spërkatur rreth 1660 hektar sipërfaqe, ndërsa spërkatja e selektive e zonave endemike, është duke vazhduar”, ka thënë drejtori komunal për mbrojtje dhe shpëtim, Ahmet Morina.

Nga ana tjetër, drejtori për shëndetësi, Hajdin Berisha, ka bërë të ditur se numri i personave të thumbuar nga rriqrat, është në rritje e sipër.

“Deri mbrëmë, në QMKF të Malishevës, janë paraqitur 650 persona të thumbuar nga rriqrat, ndërsa numri po shtohet vazhdimisht, për shkak të kushteve të përshtatshme klimatike”, ka thënë Berisha. Nga numri prej 650 personave, 606 janë nga Komuna e Malishevës, ndërsa 44 raste janë nga komunat tjera që kanë kërkuar ndihmë në QKMF të Malishevës.

Sipas drejtorit Berisha, në QKMF të Malishevës, janë duke u trajtuar të gjitha rastet e thumbimeve dhe po bëhen analizat e nevojshme dhe përcjellja e rasteve të dyshuara. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

AUV: Therja e kurbaneve të bëhet vetëm në thertore të licencuara, ndryshe do të ndëshkohen

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka bërë thirrje që therja e kurbaneve me rastin e festës së Kurban Bajramit, të bëhet vetëm në thertoret...

Në Banjë të Malishevës hapet aeroporti civil

Sot ishte më shumë se një ngjarje e zakonshme, për institucionet lokale të Komunës së Malishevës dhe qytetarët e sajë e më gjerë në...

Lajmet e Fundit