-1.3 C
Prizren
E premte, 15 Janar, 2021

Dëgjohen gjashtë dëshmitarë në gjykimin ndaj drejtorit të shkollës në Malishevë, për rastin ku punëtori teknik humbi jetën në vendin e punës

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor ndaj drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, Jonuz Mazreku, i akuzuar për asgjësim ose heqje të pajisjeve mbrojtëse dhe rrezikim të sigurisë në vendin e punës.

Në seancën e së hënës, në cilësi të dëshmitarëve u dëgjuan e dëmtuara Bahrije Hoti, Jonuz Krasniqi, Mehdi Krasniqi, Vesel Hoti, Fatmir Dervisholli, dhe Nuhi Berisha, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në dëshminë e saj, dëshmitarja Bahrije Hoti, e cila është bashkëshortja e të ndjerit Z.H, deklaroi se bashkëshorti i saj i kishte treguar se e kishte njoftuar edhe drejtorin e shkollës për problemet me kaldanë e ngrohjes qendrore.

Në pyetjen e prokurorit Kastriot Memaj, se a ka pasur ndonjë ankesë i ndjeri Z.H rreth punës dhe se a e ka njoftuar atë për problemin me kaldanë, dëshmitarja Hoti deklaroi se bashkëshorti i saj kishte lajmëruar edhe komunën për problemin me kaldanë.

Në pyetjen e mbrojtësit të akuzuarit, avokatit Faik Halilaj, se a ka njohuri se në ditën kritike i ndjeri Z.H, vullnetarisht është shkuar me ndezë kaldanë, dëshmitarja Hoti deklaroi se nuk ka dëgjuar për këtë asnjëherë.

Ndërsa dy zyrtarët komunal që ishin mbikëqyrës të punimeve në shkollë, tani në cilësinë e dëshmitarëve Jonuz Krasniqi dhe Mehdi Krasniqi, lidhur me pranim dorëzimin e projektit, kanë deklaruar se nuk ka pasur asnjë defekt kur është bërë pranim dorëzimi teknik i objektit, dhe si komunë kanë pasur vetëm një vit garancion, dhe pas një viti gjithçka kalon në përgjegjësinë e menaxherit të shkollës.

Pas përfundimit të dëshmisë së dy zyrtarëve komunal Jonuz Krasniqi dhe Mehdi Krasniqi, dëshminë e tij e dha dëshmitari Vesel Hoti.

Dëshmitari Hoti deklaroi se të ndjerin Z.H, e kishte parë tek bisedonte me drejtorin e Arsimit në Komunën e Malishevës, Blerim Thaqi, dhe kur e kishte pyetur vëllain e tij Z.H se për çfarë kishin biseduar, ai i kishte thënë se ka biseduar me Blerimin se po më duket se po më ngarkojnë më punë të tepruara në shkollë.

Ndërsa dëshmitari tjetër i cili kishte furnizuar me gaz ngrohtoren e shkollës, Fatmir Dervisholli, në pyetjen e prokurorit Memaj se kush ka qenë personi përgjegjës kur është bërë shkarkimi i gazit, ai ka deklaruar se përgjegjës ka qenë pastruesi i shkollës, të cilit nuk ia din emrin pasi që ka në qenë disa.

Ndërsa dëshmitari tjetër dhe i fundit për këtë seancë u paraqit edhe pastruesi i shkolës “Ibrahim Mazreku”, Nuhi Berisha, i cili deklaroi se drejtori i shkollës Jonuz Mazreku i ka thirrur në zyrë dhe u ka thënë se të gjithë punëtorët teknik e kanë për obligim me lëshua ngrohjen me rend, dhe rendin me caktua punëtorët vetë.

Tutje dëshmitari Berisha deklaroi se disa ditë para ditës kritike ishte ndier erë gazi tek dhoma e kaldajës dhe se për këtë gjë punëtori teknik, Fazli Hoti, e kishte njoftuar drejtorin e shkollës Jonuz Mazrekun.

Pasi që dëshmitarët përfunduan dëshmitë e tyre, prokurori Memaj propozoj që në cilësinë e dëshmitarëve të ftohen edhe Rrahman Mazreku, Blerim Thaqi dhe Fazli Hoti, i cili propozim u aprovua nga gjyqtari Njazi Morina.

Nga gjyqtari Morina seanca e radhës u caktua të mbahet me 21 dhjetor 2020 në ora 09:30.

Prokuroria Themelore në Gjakovë, për këtë rast më 22 qershor 2016, ka ngritur aktakuzë kundër të akuzuarit Jonuz Mazreku, duke e ngarkuar atë se në cilësinë e drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim Mazreku”, në Malishevë, ka kryer veprën penale “asgjësimi apo heqja e pajisjeve mbrojtëse dhe rrezikimi i sigurisë në vendin e punës”, nga neni 367, paragraf 7, lidhur me paragrafin 3 të KPRK-së.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Mazreku, në cilësinë e përgjegjësit të shkollës, vepron në kundërshtim me Ligjin për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë, duke mos u kujdesur për sigurinë e punëtorëve, nuk ka siguruar pajisjet mbrojtëse, dhe nuk i ka mirëmbajtur në gjendje të rregullt për përdorim të nevojshëm në punë.

Gjithnjë sipas aktakuzës, i akuzuari Mazreku, ka rrezikuar jetën e punëtorit të tij, dhe në vendin ku gjendej kaldaja, e cila shërbente për ngrohtoren e shkollës fillore “Ibrahim Mazreku”, në Malishevë, i ndjeri Z.H, i cili më 5 dhjetor 2014, kishte shkuar për ta ndezur ngrohtoren e shkollës, bombola e gazit kishte eksploduar, me çka edhe ishte rrënuar i tërë objekti, dhe në këtë rast ai nga lëndimet e marra kishte ndërruar jetë. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Rashica i gatshëm për fundjavë?

Milot Rashica pritet të rikthehet në aksion për ndeshjen e fundjavës së Werder Bremenit pas dy muajsh rikuperimi nga lëndimi. Sulmuesi i Kosovës kishte vuajtur...

Britanikët t’shesin te Ali Pasha!

Daut Dauti Si e okupuan britanikët Visin, Korfuzin, Pargën dhe si ua mori Ali Pasha Pargën? Ujdhesa e Visit që sot i takon Kroacisë, ujdhesa e...

Thatësirë historike, Stambolli ka mbetur me 45 ditë ujë për qytetin

Stambolli mund të mos ketë asnjë pikë uji, në fundin e muajit shkurt. Alarmin e kanë dhënë vetë autoritetet turke, duke deklaruar se vendi...

Armend Muaj i bashkohet Vetëvendosjes

Analisti Armend Muja i bashkohet Vetëvendosjes. Kështu ka bërë të ditur kreu i kësaj parite, Albin Kurti. “Me Armendin njihemi qëmoti, por nga sot, do të...

Transferimi i Rashicës në Bayer Leverkusen, ja vendimi i fundit

Klubi i njohur gjerman nuk e ka ndërmend ta tentojë transferimin e yllit kosovar këtë muaj.Bayer Leverkuseni ishte njëri prej opsioneve të Milot Rashicës...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia ka arrestuar një person të kërkuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga Gjykata...

Limaj: Nisma shkon e vetme në zgjedhje

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se partia e tij do të shkojë e vetme në zgjedhjet...

Haxhi Avdyli paralajmëron padi

Ish-deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli u akuzua sonte se ka paguar një grua 500 euro për shërbime seksuale. Sipas lajmit të publikuar nga Sinjali, Prokuroria...

Shkon në dhjetë numri i fshatrave të Rahovecit, të përfshira nga vërshimet

Shumë fshatra të komunës së Rahovecit janë përfshirë nga vërshimet e mëdha të shiut që është duke rënë që nga dita e djeshme. E për...

Cristiano Ronaldo është një gol larg për t’u bërë golashënuesi më i mirë në histori të futbollit

Ylli portugez i Juventusit, Cristiano Ronaldo është shumë afër një rekordi të madh në karrierën e tij. Me një gol të shënuar sonte (e diel)...

Gjendet dokumenti në shqip i vitit 1881: Kush ep çiken n’turq, asht i djegun e i pjekun e i dalun

Zbulimi i Mark Palnikaj, shkrimi në alfabetin e shqipes 27 vjet përpara Kongresit të Manastirit, 1908. Një relacioni që i dërgohej Vatikanit, flet për...

Vatikan/ Humb jetën nga Covid mjeku personal i Papës

Mjeku personal i Papa Françeskut, Fabrizio Soçorsi, ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Nediat vendase bëjnë me dije se mjeku 78 vjeçar është shtruar...

Haskuka tregon për vërshimet në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka tregon për gjendjen e krijuar në disa lagje të qytetit dhe fshatra nga vërshimet e shiut. Postimi i plotë Pas të...

Çerdhja e ndërtuar në lagjen “11 marsi” të Prizrenit nuk është funksionalizuar

Çerdhja publike në lagjen “11 marsi” nuk është funksionalizuar gjatë vitit 2020. Punët për ndërtimin e inventarizimin e saj patën përfunduar në verë të...

Besnik Krasniqi, kandidat për deputet i AAK-së nga Prizreni

Zyrtari i degës së AAK-së në Prizren, Besnik Krasniqi, ka zyrtarizuar kandidaturën e tij për deputet në zgjedhjet e 14 shkurtit. Postimi i plotë: Të dashur...

Aksident trafiku në Prizren, lëndohet rëndë një person

Një aksident trafiku ka ndodhur mbrëmë në Prizren, ku vetura ka goditur një këmbësore e cila ka pësuar lëndime të rënda trupore, shkruan Gazeta...

Lajmet e Fundit

Gjykata e Apelit e kthen në rigjykim rastin e ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Gjykata e Aelit e ka kthyer në rigjykimit rastin ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Enver Bytyqi, i cili ishte dënuar për...

Biden propozon paketën e ndihmës ekonomike më të madhe në historinë e ShBA-së

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka deklaruar se paketa e ndihmës për qytetarët si një përgjigje kundër krizës së shkaktuar...

Bajram Kastrati, kandidat për deputet i AAK-së në Prizren

Zyrtari i lartë i degës së AAK-së në Prizren, aktualisht zv/ministër në detyrë i Bujqësisë Bajram Kastrati, është kandidati i radhës i këtij subjekti...

Vdes dekani i Fakultetit të Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren

Ka ndërruar jetë prof. asoc.dr. Fahredin Shabani, dekan në Fakultetin e Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren. “Sot morëm lajmin e hidhur për ikjen...

Dënohen 556 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID

Gjatë 24 orëve të fundit, policia ka ndëshkuar të gjithë ata të cilët nuk kanë respektuar masat për parandalimin e përhapjes së coronavirusit. Lidhur me...