7.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Devenport: Prishtinës dhe Beogradit u duhen ende hapa të guximshëm

MajklDevenportMajkl Devenport, shef i delegacionit të Komisionit Evropian në Serbi, ka thënë sot se është arritur përparim i konsiderueshëm në ndërtimin e marrëdhënieve konstruktive midis Beogradit dhe Prishtinë, që janë ndërmarrë hapa të guximshëm dhe të vendosur por nuk duhet nënvlerësuar edhe hapat tjetër që duhet të ndërmerren në mënyrë që ky proces të vazhdoj.

Devenport, gjatë ceremonisë së përurimit të projektit Digjitalizimi i librave kadastral, të cilin Beogradi në përputhje me marrëveshjen e Brukselit, duhet t’ia pason Prishtinës, ka thënë se ky projekt është hap tutje kah normalizimi i marrëdhënieve.

Sipas tij, me kohë gjatë implementimit, projekti do të ofrojë dobishmëri për qytetarët pa marrë parasysh se të cilit nacionalitet janë.

“Ky projekt, të cilin e financon BE, ndodh nw kontekst të gjerë të përparimit të konsiderueshëm në aspektin e ndërtimit të marrëdhënieve konstruktive midis Beogradit dhe Prishtinës. Hapat të guximshëm janë ndërmarrë edhe nga udhëheqësit në Beograd edhe ata në Prishtinë, posaçërisht gjatë dymbëdhjetë muajve të fundit”, ka thënë ai, shkruajnë mediat serbe.

Sipas tij, ky guxim dhe vendosmëri nuk duhet nënvlerësuar, siç nuk duhet nënvlerësuar guximin dhe vendosmërinë e cila do të jetë e nevojshme për punë të mëtutjeshme.

Më Shumë

Ndërron jetë ish-futbollisti i Lirisë së Prizrenit, Xhemajli Gashi

Ka ndërruar jetë Xhemajli Gashi, ish-futbollist i njohur i Lirisë së Prizrenit. Ai ka lënë gjurmë të thella në komunitetin sportiv të qytetit. Xhemajli Gashi ka...

Kush është 29-vjeçarja shqiptare që përplasi për vdekje vëlla e motër në Kroaci!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Koraci dy ditë më parë, ku si pasojë e një aksidenti humbën jetën vëlla e motër, 21...

Lajmet e Fundit