0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Dhjetëra të vdekur nga moti i ftohtë në Amerikën e Veriut

Të paktën 38 njerëz kanë vdekur nga moti i ftohtë që ka goditur SHBA-në dhe Kanadanë.

Zyrtarët thonë se 34 njerëz vdiqën në të gjithë SHBA-të, me zonën më të goditur të qytetit Buffalo, në shtetin e Nju Jorkut, raporton BBC.

Katër njerëz mbetën të vdekur në Kanada kur një autobus u përmbys në një rrugë me akull pranë qytetit Merritt, në provincën perëndimore të British Columbia.

Mijëra fluturime janë anuluar, duke penguar shumë njerëz që të arrijnë te familjarët e tyre për Krishtlindje.

Më shumë se 55 milionë amerikanë mbetën nën alarmin e të ftohtit të erës të dielën.

Stuhia dimërore e “ciklonit të bombës” – e cila ndodh kur presioni atmosferik bie, duke shkaktuar borë të dendur dhe erëra – ka ndërprerë udhëtimin nëpër SHBA.

Më Shumë

Shakira: Faleminderit për mbështetjen tuaj!

Një këngë nga ylli latin Shakira për ish-partnerin e saj Gerard Pique duke e tradhtuar ka thyer rekorde në YouTube, shkruan gazeta "Kosova Sot...

59 aksidente për 24 orë

59 aksidente kanë ndodhur gjatë ditës së fundit në Kosovë. 26 aksidente ishin me të lënduar, ndërkaq 33 përfunduan me dëme materiale, ka njoftuar Policia...

Lajmet e Fundit