2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Dialogu sërish në krizë

Ashton ThaciDialogu Kosovë-Serbi ka hyrë sërish në krizë para zgjedhjeve të 3 nëntorit. Shkak edhe këtë herë janë kërkesat serbe dhe refuzimi i palës kosovare.

Beogradi po kërkon që Prishtina të jetë dorëlirë në vendimet që t`u jepet e drejta për votë në Kosovë sa më shumë serbëve që jetojnë në Serbi, derisa kërkon me ngulm edhe që përfaqësuesi i listës serbe në KQZ të jetë zëvendës i kryetares Valdete Daka, duke krijuar kështu përfaqësim më të fuqishëm të komunitetit serb në institucionin e zgjedhjeve.

Kërkesat, pala serbe i ka bërë në takimin e të premtes në nivel teknik, shkruan “Tribuna”.

Pala kosovare, pos që ka refuzuar kërkesat, ka anashkaluar takimin duke dërguar atje vetëm ekspertë. Pjesë e delegacionit nuk ka qenë udhëheqësja e palës kosovare në nivel teknik të dialogut, zëvendëskryeministrja Edita Tahiri

Më Shumë

Arrestohet personi i kërkuar në Vërmicë

Një person i kërkuar është arrestuar në Vërmicë. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës, përcjell ‘PrizrenPress’ PKK Vërmicë 25.01.2023 – 18:10. Në bazë...

Brighton refuzon ofertën e dytë të Arsenal-it për Caicedo-n

Arsenali-t i është refuzuar edhe oferta e dytë për të nënshkruar mesfushorin e Brighton & Hove Albion, Moises Caicedo, thotë Sky Sports. Caicedo, 21 vjeç,...

Lajmet e Fundit