6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Dimër në kullë

Enver Sulaj

Përsëri ti, buzëqeshje e ngrirë,
erdhe bashkë me acarin shekullor
dhe turp mesjete
në netët e gjata pa fund.

Ato ditë
vdekja trokiti tinëzisht
në portën bërë hi
të kullës së rrënuar,
ndërsa shpirtrat preheshin
në pritje ankthi.

(Nga libri “Nyjë në ujë”, NB “Rilindja”, Prishtinë, 1997)

Më Shumë

Moti sot me temperatura deri në 30 gradë Celsius

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme do të ketë mot kryesisht me diell. Sipas njoftimit të këtij instituti,...

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë bën të ditur se nxehtësia ekstreme në qytetet e Ballkanit Perëndimor është përkeqësuar ndjeshëm dhe valët e të...

Lajmet e Fundit