13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Dodë Gjergji: Zoti është i përbashkët

Dodë Gjergji-TernavaNë Bashkësinë Islame të Kosovës, ndër të parët vizitorë, të cilët erdhën për të uruar Festën e Fitër Bajramit ishte Dodë Gjergji, i cili tha se Zoti është i përbashkët si për katolikë ashtu dhe për myslimanë, të cilët dhe pse i ndajnë festat, nuk e ndajnë dashurinë për njeri tjetrin.

“Unë pata kënaqësinë që sot në këtë moment t’i uroi kryemyftiut zotit Tërnava, Festen e Bajramit. Sepse është një festë e cila na bashkon të gjithëve në agjërim, na bashkon të gjithëve përpara zotit të gjithëpushtetshëm, i cili është zot i përbashkët si për myslimanet si për katoliket. Sepse siç ka thënë Papa Gjon Pali i Dytë, neve të gjithëve na nxen i njëjti diell që e ka krijuar zoti. Nuk mund t’i ndajmë të mirat që zoti ia ka dhënë njerëzimit dhe pse ne i ndajmë festat, ne nuk e ndajmë dashurinë për njëri tjetrin”, tha Gjergji, transmeton Telegrafi.

Më Shumë

Teatri ‘Nexhip Menekshe’ sjell shfaqjen ‘Hijet’

Për nder të ditës Ditën Ndërkombëtare Rome që shënohet më 8 prill Teatri Rom "Nexhip Menekshe" do të realizoj shfaqjen eksperimentale "HIJET" nga Autori...

Arrestohen dy person të kërkuar në Suharekë

Dy person janë arrestuar në Suharekë. Arrestimi i ure është bërë me urdhër të gjykatës, shkruan ‘PrizrenPress’ Suharekë 29.03.2023 – 03:15. Bazuar në urdhëresat e gjykatës...

Lajmet e Fundit