16.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

‘DokuFest’ bëhet pjesë e festivaleve për nominimet “Doc Alliance Awards 2023”

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar “DokuFest” është përfshirë në mesin e shtatë festivaleve kryesore të dokumentarëve në Evropë për të nominuar një film të metrazhit të gjatë dhe një film të shkurtër për çmimet “Doc Alliance 2023” (Aleance e Dokumentarëve).

Përmes një njoftimi, “DokuFest” bën të ditur se përzgjedhja e nominimeve për këtë çmim do të bëhet gjatë edicionit të 22-të të këtij festivali  (4-12 gusht), në Prizren.

“Çdo vit, programuesit dhe drejtorët artistikë të të shtatë festivaleve nominojnë një film të shkurtër dhe një film me metrazh të gjatë. Një juri e përbërë nga gazetarë dhe profesionistë të filmit kryesorëe evropianë më pas përzgjedh filmat fitues në të dyja kategoritë nga lista e filmave të nominuar” – thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, dy filmat që “DokuFest” ka nominuar janë “Disturbed Earth” (2021) me regji të Kumjana Novakova dhe Guillermo Carreras-Candi – si kandidati për filmin më të mirë të gjatë, dhe ‘Adjusting’ (2021) me regji të  Dejan Petrovi? – si kandidati për filmin më të mirë të shkurtër.

Fituesit e çmimit “Doc Alliance” do të fitojnë 5,000 euro (për çmimin e filmit më të mirë të gjatë) dhe 3,000 euro (për çmimin e filmit më të mirë të shkurtër).

“Aleanca Doc” (Doc Alliance) u themelua në vitin 2008 si bashkëpunim mes shtatë festivaleve evropiane të filmit dokumentar: CPH:DOX, Doclisboa, Docs Against Gravity FF, DOK Leipzig, Festivali i Filmit Dokumentar në Marsejë, Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar “Jihlava” dhe Visions du Réel, me seli në Pragë.

Konkursi vjetor i “Doc Alliance” fokusohet në filmat e parë dhe të dytë me metrazh të gjatë nga filmbërësit në zhvillim për të mbështetur karrierën e tyre filmike.

KËTU mund ta gjeni listën e plotë të filmave të nominuar për “Doc Alliance Awards 2023”.

Më Shumë

MKRS-ja shkruan për koncertin e mbrëmshëm të Shkurte Fejzës: I solli publikut emocione të mëdha

“Me këngë të paharrueshme që për pesë dekada ka mbajtur gjallë atdhedashurinë e shqiptarëve dhe rezistencën e tyre, mbrëmë këngëtarja Shkurte Fejza i solli...

U vranë në ditën e parë të paqes në Kosovë, Rohde kujton dy gazetarët gjermanë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka kujtuar 25-vjetorin e vrasjes së dy gazetarëve gjermanë Gabriel Gruner, Volker Kramer dhe përkthyesit të tyre, Senol...

Lajmet e Fundit