19.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

Dragash, begenisja për Shëngjergj

shengjergjSerife N. nga Komuna e Dragashit prej se di për vete orientimin në kohë e bën me dy festa: Shëngjergjin dhe Shmitrin, siç i referohet ajo Shën Mitrit. “Kam lindur 4-5 ditë para Shëngjergjit”, thotë 73-vjeçja e cila mban veshjen tradicionale, me fustanellë të zezë dhe këmishë të bardhë me qëndisje, gati e njëjtë me atë që ka mbajtur si nuse e re që dallon veç në këmishë me ngjyra. Mban në mend të jetë martuar “3 javë pasi ka hyrë Shmitri”.

Më 6 maj bashkë me nuset e djemtë kanë ardhur nga Vrenishta në Vllashkë, shkruan sot “Koha Ditore”. Fshati prej nga vijnë është nja 7 kilometra prej Dragashit, jo fort larg edhe prej fshatit nuk ndihen fort jabanxhi. Në mesin e qindra njerëzve tjerë ata festojnë Shëngjergjin.

“Po festojmë se është bërë nxehtë. Ka ardhur vera”, thotë kjo grua pjesëtare e komuniteti goran. Megjithëse në Kosovë festohet nga një numër i madh njerëzish, pak nga ta e dinë historikun e festës.

Më të vjetrit e shpjegojnë si “festë e verës”, ndërsa të rinjtë thonë së është pjesë e traditës, por nuk e dinë kuptimin. Disa e lidhin edhe me ilir përderisa për jo pak fetarë është festë pagane. Për ata më ekstremë është “haram” të shënohet

Më Shumë

Dëshmia e trishtë e vajzës së ish-kolonelit të Zogut: Mua dhe motrën na çuan në Belsh

“Kur unë isha vetëm pesëmuajshe, na morën në shtëpi, na hipën në një makinë dhe na çuan fillimisht në kampin e Beratit. Nënës i...

Në 11 komuna u shty afati i regjistrimit të popullsisë edhe për një javë, ASK pritet të njoftojë për planin e veprimit

Në 11 komuna të Kosovës është shtyrë afati i regjistrimit të popullsisë me kërkesë të tyre. Qeveria e Republikës së Kosovës ka bërë të ditur...

Lajmet e Fundit