-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Drejtësi për gratë e dhunuara gjatë luftës

Deputetet per grate e dhunuaraKa filluar të nënshkruhet peticioni për të kërkuar drejtësi ndërkombëtare për gratë e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Kryetarja e bordit për peticion, Edita Tahiri, ka thënë në një konferencë për medie se qëllimi i nënshkrimit të këtij peticioni është që kryesisht e gjenocidit të nxirren para drejtësisë, shkruan Express.

Tahiri ka shtuar se peticioni po nënshkruhet në të gjithë komunat e Kosovës, por nuk ka thënë nëse i njëjti po nënshkruhet edhe në komunat veriore të Kosovës.

Ajo së bashku me organizatorët tjerë të kësaj inciative, sot do të vizitojnë edhe qytetin e Prizrenit, Suharekës, Rahovecit, Junikut, Deçanit dhe Pejës, ku do të kërkojnë nga qytetarët që të nënshkruhet ky peticion.Vepro-peticion

Peticioni që ka filluar të nënshkruhet sot do të zgjasë deri të premten derisa qytetarët mund ta nënshkruajnë atë nga ora 8:00 e mëngjesit deri në 20:00 të mbrëmjes.

Më Shumë

Vataj e Vehapi vizitojnë në Hagë liderët e UÇK-së

Ramë Vataj dhe Idriz Vehapi kanë vizituar në Hagë liderët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po mbahen në paraburgim nga Gjykata Speciale. Vataj...

Rahoveci kompenson bujqit që pësuan nga vërshimet

Komuna e Rahovecit në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) pritet t’i kompensojnë 243 bujq të cilët janë dëmtuar nga...

Biseda me djalin

Lajmet e Fundit