0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Kushtrim Hoxha me rol në “The Two Gentlemen of Verona”

Kushtrim Hoxha-The Two Gentlemen of VeronaAktori nga Kosova, Kushtrim Hoxha, i cili ka kohë që jeton në Amerikë, në San Diego, në “Old Globe Theatre” tanimë është përzgjedhur edhe në mesin e aktorëve që do të luajë në “The Two Gentlemen of Verona” të Shekspirit.

Vepra e cila do të inskenohet në 10 gusht dhe në data tjera gjatë këtij muaji dhe muajit shtator, ka regjisor Mark Lamos, fitues i Tony Awards. Një nga komeditë më të arritura të gjeniut Shekspir sjell dy shokë të ngushtë në një dashuri të përbashkët, Silvian. Siç transmeton kultplus, shfaqja nis edhe sezonin vjeshtor të teatrit dhe zë pjesë në kuadër të festivalit që i kushtohet në përgjithësi figurës së Shekspirit.

Ky rol për Kushtrim Hoxhën vjen pas “Othellos” dhe roleve tjera që tanimë ai i ka luajtur e që rrjedhin nga krijimet e Shekspirit. Në shkrimet botërore rreth “Othello” Kushtrim Hoxha përshkruhet si një nga aktorët më ekspersivë të kohës së tij dhe të këtij teatri në të cilin konkurojnë aktorë nga e mbarë bota. Hoxha para disa vitesh ishte zgjedhur si aktor në mesin e mijëra aplikantëve në konkurs të hapur.

Hoxha në “The Two Gentlemen of Verona”, komedinë e famshme të vitit 1589 vjen me rolin e Panthinos, shërbëtorit të Antonios, ky babai i Proteusit, një nga personazhet kryesore, bashkë me Valentinin dhe Silvian.

Më Shumë

Cristiano Ronaldo fiton 450 mijë euro nga ndjekësit e rremë në Instagram

Sipas një studimi të ri, Cristiano Ronaldo, po fiton 450 mijë euro për postim në Instagram nga ndjekësit e rremë. Portugezi u largua nga Manchester...

I vjedhin tre kompjuterë – policia arreston katër të dyshuar në Malishevë

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur dje në Malishevë. Ankuesja femër kosovare ka raportuar se i janë vjedhur tre kompjuter me pajisje përcjellëse. Lidhur me rastin...

Lajmet e Fundit