19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Drejtori Çoçaj përballë Forumit “Transperenca”

perballePunësimet, konkursi për drejtorë dhe shumë çështje të tjera problematike që lidhen me Drejtorinë e Arsimit në Prizren, janë trajtuar në debatin e organizuar nga Forumi “Transperenca”.

Në këtë debat ka marë pjesë drejtori i Arsimit në Prizren, Nexhat Çoçaj. Ai tha se Drejtoria e Arsimit në Prizren ka probleme të shumta të cilat janë trashiguar dhe ardhur si pasojë e zhvillimeve të përgjithshme.

Ai si problematike ka paraqitur numrin e mësimdhënësve, në raport me numrin e nxënësve dhe shkollave në komunën e Prizrenit, heqjen e klasës së 13 dhe zvogëlimin e përvitshëm të 300 nxënësve në klasat e para në shkollat e komunës së Prizrenit.

Duke u ndërlidhur me konkursin për drejtorë Çoçaj tha se ky konkurs është vonuar për shkak të kundërshtisë mes ligjit të varsimit dhe Udhëzimit Administrativ.

Përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje Arbër Rexhaj, ndërkaq punësimet në arsim i vlerësoi politike.

Ai tha se Drejtoria e Arsimit punëson militantë partiak pa konkurs dhe pa kritere.

Por, me këtë vlerësim nuk është pajtuar Çoçaj. Ai tha se në Drejtorinë e Arsimit për vendet vakante nuk ka punësime pa konkurs, ndërsa zëvendësimet bëhen me kandidatët e konkursit të fundit.

“Një nga shqetësimet e Drejtorisë së Arsimit është mungesa në listën e pagave të disa mësimdhënësve”.

Shefajet Berisha nga Radio Prizreni në këtë debat e shtroi si problem cilësinë e nxënies së dijes në shkolla, kurse Haxhi Seferqaj shtroi disa probleme si mbajtjen e paligjshme të kurseve të ndryshme.

Ndërkaq Hajrullah Çeku kërkoi nga Drejtoria e Arsimit që të kërkojë transparencë nga shkollat për mjetet e arkëtuara nga nxënësit për sigurimet e shkollave./TV Opinion/

 

Më Shumë

Martohet vajza e Eminemit – momenti special i vallëzimit babë e bijë

Hailie Jade, vajza e Eminem dhe ish-gruas së tij, Kim Scott është martuar këtë fundjavë. Ceremonia u mbajt në Greencrest Manor në Battle Creek,...

Policia shqipton mbi 1 mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1928 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit