23.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

Duda Balje: Festova pas dënimit që iu dha Ratko Mlladiqit

Deputetja boshnjake e Kuvendit të Kosovës Duda Balje ka thënë se ishte një ditë e lumtur meqë kriminelit Ratko Mlladiq, që kreu mizori ndaj bashkëkombësve të saj, iu dha dënimi i merituar.

Megjithatë, ajo ka disa brenga dhe pakënaqësi.

“Kam qenë shumë e lumtur dhe kam festuar, por kam pasë një anë që dyshon se ky është një vendim individual. Ai s’i ka bërë vetë krejt krimet, por shteti që ka përfaqësuar. Edhe ne si Kosovë duhet ta marrim një leksion shumë të madh meqë Serbia s’është gati të pranojë realitetin dhe vendimin e një gjykate. Unë si boshnjake dhe secili boshnjak në botë kemi pritur shumë, por drejtësia ka marrë rrugën e duhur”.

Balje ka thënë se Kosova duhet përgatitur mirë që të mos humbasë rastin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

“Ne e dimë se ka ndodhur gjenocidi në Kosovë, por për të vërtetuar këtë duhet të jemi gati. Duhet të sigurojmë provat si duhet, nëse njëherë Gjykata Ndërkombëtare thotë se nuk ka pasë gjenocid në Kosovë atëherë më s’kemi të drejtë të aplikojmë. Serbia duhet të bëjë kërkimfaljen, por s’besoj që është e gatshme. Serbia prapë se prapë s’e pranon vendimin e Gjykatës dhe e konsideron Mlladiqin hero”.

Balje ka thënë se historia e shqiptarëve dhe boshnjakëve është e njëjtë, por se “Bosnja ka marrë një dënim shumë më të madh, sepse lufta ka zgjatur më shumë”.

“Secili boshnjak në botë e ka pranuar Kosovën shtet në zemrën e tij”, tha Balje./klankosova/

Më Shumë

Çka do të ndodhë sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, vizitojnë banesat kolektive. Më pas,...

Kaq persona lejohen në një sallë dasmash

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva, ka folur për lejimin e mbajtjes së dasmave në Kosovë nga 15 qershori. Sogojeva në Shtatë...

Roma pas Sergio Ramos

Sergio Ramos do të largohet nga Real Madridi pasi kontrata e tij me gjigantët e La Ligas skadon në fund të muajit. Ai ka qenë...

A do të ketë pako të re për t’i ndihmuar bizneset

Përfaqësues të bizneseve dhe deputetë nga partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të ndihmojë bizneset me mjete...

142 vite nga lindja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Carla del Ponte: Albright më tha “merre me ngadalë me Haradinajn”

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Carla del Ponte, në një intervistë për gazetën gjermane Der Spiegel, ka thënë se kishte...

Cilët mërgimtarë çojnë më shumë para në Kosovë?

Për 13 vjet, Kosova ka pranuar afër nëntë miliardë euro remitenca. Këto mjete financiare që dërgojnë qytetarët e Kosovës, të cilët jetojnë jashtë vendit,...

E mbyti gruan me duart e tij/ Si tentoi piloti grek t’ja hidhte fajin grabitësve shqiptarë

Zbulimi i misterit të vrasjes makabre të 20-vjeçares britanike Caroline nga bashkëshorti i saj, piloti 32-vjeçar Charalambos Anagnostopoulos shkaktoi një tjetër tronditje në Greqi. Por...

Burimi Krasniqi është kandidati i LDK-së për kryetar të Rahovecit

Kandidati për kryetar të Rahovecit nga radhët e LDK-së do të jetë Burim Krasniqi. Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka...

Manipulimi i madh i shoqërive të fshehta që kontrollojnë e sundojnë botën!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Që në moshë rinore më ka interesuar dhe kam lexuar shkrime e libra nga autor të ndryshëm kush sundon botën? Më është...

Vdekja e foshnjes 3 javëshe në Suharekë, flet Kryeprokurori i Prizrenit

Një foshnje 3 javëshe është sjellë dje pa shenja jete dje në Qendrën Emergjente në Suharekë. Mjeku ka konstatuar vdekjen e foshnjës, ndërsa shkaqet...

Bordi i Telekomit me vendim: Punëtorët e avancuar pa kritere të kthehen në pozitat e më hershme

Bordi i drejtorëve i Telekomi të Kosovës me anë të një e-maili që i ka dërguar personelit, njofton se ka marr disa vendime që...

Lejohen dasmat deri në 200 persona në Kosovë

Me vendimin e ri të Qeverisë së Kosovës, dasmat do të lejohen të organizohen me 200 të ftuar. Në vendim thuhet se ahengjet familjare lejohen...

Publikohet fotografia e ushtarit të KFOR-it gjatë shërbimit në Kosovë më 1999 duke kënduar

Ish-ushtari i KFOR-it, Kenneth Andresen, ka publikuar një fotografi të një ushtari tjetër gjatë shërbimit në Kosovë në qershor të vitit 1999. “Gjatë themelimit të...

Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të rritur atmosferik. Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të...

Hakan Calhanoglu del nga Milani në Inter

Hakan Calhanoglu ka vendosur të bashkohet me Interin nga AC Milan, dhe kjo sigurisht do të bëjë bujë kur tifozët të kthehen në derbin...

Lajmet e Fundit