14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Dy ditë mbledhje, asnjë vendim në Kuvend

KuvendiKosoves5-27Kuvendi i Kosovës ka debatuar gjatë dy ditëve për problemet në Universitetin publik “Hasan Prishtina”, por në mungesë kuorumi, për shkak të bojkotit nga koalicioni qeverisës, përfundoi pa asnjë vendim. Ndërsa dje u debatua thuajse gjatë gjithë ditës, sot debati ishte më i shkurtër. Ai kishte të bënte me harmonizimin e qëndrimeve midis grupeve parlamentare për rekomandimet rreth Universitetit, por mungoi vullneti i mirë që kjo të arrihej dhe çështja u shty për një mbledhje tjetër, sigurisht të javës së ardhshme. Kuvendi kishte në rend të ditës edhe çështje të tjera – një varg projektligjesh a plotësime ligjesh, që kërkonin praninë e ministrave të dikastereve përkatëse, por ata mungonin. Kryekuvendari, Jakup Krasniqi, nuk pati një arsyetim për mungesën e tyre, por tha se pa ta diskutimi do të ishte i kotë, raporton Koha.

Përveç votimit të rekomandimeve, sot në rend dite ishte edhe shqyrtimi për herë të parë i këtyre projektligjeve: Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet lidhur me Agjencinë Kosovare të Privatizimit; Projektligji për krijimin e infrastrukturës kombëtare të informacionit hapësinor në Republikën e Kosovës, si dhe Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shitjen e banesave për të cilat ekziston e drejta banesore. Duhej të shqyrtohej  edhe Plani Hapësinor për Parkun Kombëtar “Sharri”.

Si pika e fundit e kësaj seance kanë qenë edhe emërimi i një anëtari të Bordit të RTK-së, si dhe shqyrtimi i propozimit të Këshillit Gjyqësor për emërimin e Organit përzgjedhës të Pavarur, për përzgjedhjen e kryesuesit dhe të anëtarëve të Organin Shqyrtues të Prokurimit.

Kryesia do të vendosë se kur dhe me çfarë rendi të ditës do të zhvillohet mbledhja e ardhshme e Kuvendit.

Mbledhjet e Kuvendit zakonisht mbahen të enjteve.

Më Shumë

Trotuarët me kalldrëm në Prizren: Një hap drejt identitetit autentik të qytetit

Po vazhdojnë punimet në shtrimin e trotuareve me kalldrëm në pjesën e vjetër të qytetit të Prizrenit. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ “Me një histori të pasur, Prizreni po e...

Kina anulon dy ndeshjet e Argjentinës për shkak të Leo Messit

Argjentina do të luajë dy ndeshje në Shtetet e Bashkuara muajin e ardhshëm pasi autoritetet sportive kineze anuluan miqësoret me kampionët e Kupës së...

Lajmet e Fundit