2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Dy të vdekur pas një sulmi nga një ari në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, Kanada

Dy persona janë gjetur të vdekur pas një sulmi nga një ari në Parkun Kombëtar Banff të Albertas, tha në një deklaratë Parks Canada.

Sipas mediave të huaja, Parks Canada në një deklaratë të shtunën mbrëma tha se kishte marrë një alarm të premten vonë nga një pajisje GPS që tregonte një sulm ariu me origjinë nga brenda Parkut Kombëtar Banff, në luginën e lumit Red Deer në perëndim të Ranch Ya Ha Tinda.

Kushtet e motit në atë kohë nuk lejuan përdorimin e helikopterit, duke bërë që ekipi i reagimit të udhëtonte me rrugë tokësore gjatë natës për në vendndodhje.

Ekipi i përgjigjes mbërriti në vendngjarje gjatë orëve të para ku zbuluan dy persona të vdekur.

Ekipi më vonë eutanizoi ariun pasi ai shfaqi sjellje agresive, tha agjencia.

Një urdhër për mbyllje të zonës është vënë në zbatim dhe do të mbetet në vend deri në njoftimin e mëtejshëm, tha Parks Canada.

Parku Kombëtar Banff, i cili tërheq më shumë se katër milionë turistë çdo vit, është shtëpia e arinjve të thinjur dhe të zinj. /Telegrafi/

Më Shumë

Arrestohet një i dyshuar për dhunë familjare në Rahovec

Policia e Kosovës në Rahovec ka arrestuar një person për dhunë familjare dhe ka sekuestruar disa armë. Sektori i Hetimeve në kuadër të Stacioni Policor...

Një shtëpi përfshihet nga zjarri në Rahovec

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Rahovec, si pasojë e ndezjes së stufës së druve, ka njoftuar Policia e Kosovës. Ekipet zjarrfikësve kanë lokalizuar...

Lajmet e Fundit