3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Dy ushtarë ukrainas u vranë nga granatimet gjatë natës, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës

Dy ushtarë ukrainas janë vrarë nga granatimet gjatë natës dhe 12 të tjerë u plagosën, sipas raportit të situatës së Operacionit të Forcave të Përbashkëta të Ukrainës të publikuar këtë mëngjes.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, raporti thotë se Ukraina regjistroi 84 shkelje gjatë 24 orëve të fundit nga forcat e mbështetura nga Rusia, 64 prej të cilave përdorën armë të ndaluara nga marrëveshjet e Minskut.

Si rezultat i granatimeve, dy personel të shërbimit ukrainas vdiqën nga plagët e predhave, ndërsa 12 personel shërbimi u plagosën dhe po marrin trajtim, shtoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Këto zhvillime vijnë pas vendimit të së hënës nga presidenti rus Vladimir Putin për të njohur pavarësinë e dy republikave të vetëshpallura në Ukrainën lindore dhe një dislokim të trupave në rajon.

Dhe për këtë veprim, ai ka nxitur reagime nga shumë vende në botë.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj sulmuan Rusinë gjatë një sesioni urgjent të Këshillit të Sigurimit të hënën, duke denoncuar njohjen nga Vladimir Putin të zonave të kontrolluara nga rebelët në Ukrainë dhe vendosjen e trupave si një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe “pretekst për luftë”.

Një reagim rreth zhvillimeve të fundit atje ka ardhur edhe nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ai akuzoi Rusinë për prishjen e bisedimeve të paqes dhe përjashtoi mundësinë e bërjes së ndonjë lëshimi territorial në një fjalim drejtuar kombit në orët e para të mëngjesit të së martës.

Zelensky tha se Ukraina ishte e përkushtuar ndaj paqes dhe diplomacisë.

Më Shumë

Molliqaj: Targat janë katalizator i Asociacionit, jemi kundër planit franko-gjerman – Zgjidhja e vetme është korrigjimi i kufijve

Kryetari i Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Molliqaj, ka thënë se janë kundër planit franko-gjerman, pasi si i tillë nuk ka njohje reciproke me Serbinë,...

Hajrulla Çeku pranon kërcënime me vrasje nga Serbia

Ministri i MKRS-së, Hajrulla Çeku ka thënë se ka pranuar qindra mesazhe kërcënuese, mes tyre edhe ato me vrasje, lidhur me sensibilizimin e opinionit botëror për...

Flamuri dhe qeni

Lajmet e Fundit