-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

E ardhmja e Shaqirit në pikëpyetje, në Zvicër fillojnë shqetësimet e para

Aventura e shqiptaro-zviceranit, Xherdan Shaqiri, nuk po shkon siç pritej në Ligue 1 te Lyon-i. Ai e ka humbur totalisht shkëlqimin dhe largimi duket shumë pranë.

Gati dy javë më parë, “L’Equipe” raportoi se Lyon-i dëshiron ta shesë Shaqirin. Kjo, natyrisht, shpjegohet me performancën e dobët të lojtarit.

Në Zvicër tashmë kanë filluar shqetësimet e para.

30-vjeçari, i cili mban shiritin e kapitenit në Kombëtare, është një pikë e fortë për ta. Ai është shumë i nevojshëm për helvetët, sidomos kur Kupa e Botës është vetëm disa muaj larg nisjes.

Gazeta e përditshme zvicerane, “Blick” ka parashtruar dhe u është përgjigjur shtatë pyetjeve në lidhje me situatën e Shaqirit.

Si është situata aktuale e Shaqirit?

Ende nuk ka aspekte pozitive. Në barazimin 1-1 kundër PSG-së, ai ishte jashtë për 90 minuta. Herën e shtatë, në dhjetë ndeshjet e fundit.

Ku qëndron ai në hierarkinë e lojtarëve sulmues të Lyon-it?

Pas sulmuesit kryesor, Moussa Dembele-s, Lyon luan me dy lojtarë të tjerë mbështetës.

Në fakt, një skemë e mirë për Shaqirin.

Dy lojtarët e parë në hierarki janë braziliani Lucas Paqueta dhe francezi Houssem Aouar-i.

Si zëvendësues i parë i tyre është Rayan Cherki, talenti 18-vjeçar i rritur në akademinë e klubit. Ndërsa, Shaqiri për momentin është zgjidhja e katërt.

A ka gabuar Lyon-i me vendosjen e tij në fushë?

Shaqiri u zgjodh për të mbuluar krahun e djathtë të mesfushës. Një rol që ka luajtur herë pas here, por, në parim që nga Kupa e Botës 2014, ai është aktivizuar më shumë në krahun e majtë. Rol në të cilin ka bërë performanca më të mira.

Në 13 paraqitje, ka një gol dhe dy asiste.

“L’Equipe” e ka përzgjedhur atë në formacionin e dështimeve të vitit, së bashku me poriterin e Monaco-s, Alexander Nubel-in, të huazuar nga Bayern Munich-u.

A ka gjasa që ai të largohet këtë merkato?

 

Problemi është se Shaqiri është lojtar i shtrenjtë. Kjo jo për vlerën e tregut, por atë të pagës. Kartoni i tij vlerësohet 8 milionë euro, sipas “Transfermarkt”-it, ndërsa fiton 350 mijë euro në muaj, me një kontratë që zgjat deri në verën e 2024-s.

Paga bën shumë klube që të mos ndërmarrin hapin për nënshkrimin e Shaqirit. Sidomos në kohën kur coronavirus-i ka goditur ekonomikisht futbollin.

Mënyra e vetme që ai të largohet këtë merkato është në formën e huazimit, deri në fund të sezonit. Në të kundërt ose do të qëndrojë, ose do të kalojë në Turqi, Rusi ose Kinë.

A mund të ketë një rikthim te Basel-i?

Mundësia për këtë është shumë e vogël. Ka dy çështje në këtë mes. Nga njëra anë, paga e lartë e tij dhe, nga ana tjetër, Basel-i është fokusuar te lojtarët e rinj.

Por, nëse Shaqiri do të dëshironte kthimin te Basel-i, atëherë do të duhet të hiqte dorë prej një pjese të madhe të pagës së tij.

Kur merret një vendim përfundimtar?

Merkato e transferimeve në ligat kryesore (Angli, Itali, Spanjë, Gjermani dhe Francë) mbyllet më 31 janar.

Nëse transferohet në këto pesë liga, do të duhet ta bëjë para 31 janarit. Nëse kërkon të kthehet në Zvicër, do të ketë mundësi deri më 15 shkurt.

A është situata e tij dramatike për kombëtaren?

 

Ende jo. Ka disa ndeshje përpara, ku ai mund të provohet. Dhe këtu jo vetëm ato me Lyon-in, por dhe me Kombëtaren.

Në mars, kombëtaret do të luajnë ndeshje miqësore. Në qershor do të nisë Liga e Kombeve, ku Zvicra përballet me Republikën Çeke (dy herë), Spanjën dhe Portugalinë.

Kupa e Botës do të nisë në nëntor dhe deri atëherë ka kohë të mjaftueshme. Por, pas vështirësive te Liverpool-i dhe tani edhe te Lyon-i, duket e vështirë që Shaqiri të futet në ritmin e ndeshjeve.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Covid-19, formohen ekipet mobile të QKMF-së në shkollat e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me drejtoreshën e Arsimit Luljeta Gutaj-Veselaj, drejtoreshën e Shëndetësisë Burbuqe Berisha dhe me bashkëpunëtorë, vizituam...

NBA/ Nuk ka këndellje për kampionët, Lakers rikthehen te fitorja

Orët e hershme të mëngjesit të së martës (me kohën tonë lokale), u zhvilluan edhe gjashtë takime në ligën amerikane të basketbollit, NBA. Assesi të...

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

Kurti: Me kthimin e bllokut B2 në funksion po paguajmë çdo orë 50 mijë euro import më pak

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se me kthimin e bllokut B2 të termocentralit “Kosova B” në funskion, tashmë për çdo orë po paguhen 50...

Ana e “errët” e Georgina Rodriguez, akuzat që hedh xhaxhai ndaj saj: Ronaldo ka një grua të keqe

Ishte krejtësisht e panjohur derisa në jetën e saj hyri Cristiano Ronaldo. Bukuroshja që i rrëmbeu zemrën yllit të fushës së blertë, tanimë është...

Hajnat ia vjedhin armën një qytetari në Gjonaj të Hasit

Një qytetari nga fshati Gjonaj në Prizren, mbrëmë dyshohet se persona të panjohur ia kanë vjedhur një armë në shtëpinë e tij. Sipas Policisë, viktima...

Mot i ftohtë dhe me reshje bore pasdite, këto janë temperaturat sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të ketë reshje të dobëta bore, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

Rritja e rasteve me COVID-19, Ambasada e Gjermanisë redukton numrin e termineve për viza

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se e kanë reduktuar numrin e termineve për aplikime për viza. Sipas njoftimit të kësaj ambasade, vendimi për...

Qytetarët e Shqipërisë revoltohen pasi ju kërkohen 3 doza për të hyrë në Kosovë: Turp, 30 euro me u fut në tokën tonë

Për të dytën ditë me radhë dhjetra qytetarë të Shqipërisë janë duke u kthyer në kufi në Morinë të Kukësit për shkak të vendimit...

Tre persona shoqërohen në polici, sekuestrohen dy armë në Malishevë

Tre persona janë shoqëruar në polici në Malishevë, të cilëve u janë sekuestruar dy armë. Kështu ka bërë të ditur sot për Telegrafin zëdhënësi i...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Një i vdekur dhe 2 mijë e 957 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.913 testime, 2.957 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Latifi dhe drejtoresha Sallteku takohen me punonjësit shëndetësorë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga nënkryetari, Fatmir Iska dhe drejtoresha e Shëndetësisë dhe Përkujdesjes Sociale, Saranda Sallteku, kanë vizituar...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Aksident i rëndë në Itali, vdesin 5 të rinj

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Itali ku si pasojë kanë humbur jetën 5 persona, katër djem dhe një vajzë. Mediat vendase bëjnë me dije...

Lajmet e Fundit