18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

E reja shpik historinë dhe i akuzon për përdhunim, 3 meshkujt tentojnë të bëjnë vetvrasje

Tre burra që u akuzuan në mënyrë të rreme për përdhunim nga një grua që gënjeu se ishte viktimë e një të akti të tillë, thonë se pretendimet e saj i bënë ata të përpiqeshin të vrisnin veten.

Eleanor Williams, 22 vjeç, publikoi foto të plagëve të saj dhe një llogari të kurimit, trafikimit dhe rrahjes në Facebook në maj 2020, në një postim i cili u shpërnda më shumë se 100,000 herë.

Postimet e saj ndezën demonstrata në qytetin e saj të lindjes, Barrow-in-Furness, Cumbria, dhe bënë që ish-themeluesi i Ligës së Mbrojtjes angleze, Tommy Robinson, të vizitonte qytetin për të “hetuar” pretendimet.

Ajo u shpall fajtore për gënjeshtrat në janar dhe deklaratat e viktimave u lexuan në gjykatë sot përpara dënimit të saj.

Mohammed Ramzan lexoi deklaratën e tij ndikimit në gjykatë duke thënë se ai u përpoq të vriste veten pas arrestimit të tij.

“Ndjej se ka pasur një element racor dhe ka pasur një efekt në komunitetin e gjerë aziatik. Unë nuk i kam bërë asgjë askujt për ta merituar këtë. Dy javë pas arrestimit tim u përpoqa të vrisja jetën time. I kam ende plagët edhe sot e kësaj dite.”

Jordan Trengove tha në deklaratën e tij se koha e paraburgimit do ta ndjekë atë për pjesën tjetër të jetës së tij.

“Kishin spërkatur fjalën ‘përdhunues’ në shtëpi dhe u thye dritarja. Mamasë sime duhej të largohej nga shtëpia sepse nuk ndihej e sigurt. Më pas u akuzova për përdhunim, më dërguan në paraburgim dhe më dërguan në HMP Preston.”

Ai shtoi se gjërat u qetësuan pasi akuzat u hoqën derisa postimi i Ëilliams në Facebook u bë viral duke e çuar atë në përpjekje për t’i dhënë fund jetës së tij.

Gjatë dënimit, gjyqtari Robert Altham thotë se është i sigurt se akuzat e bëra kundër Mo Ramzan dhe të tjerëve ishin “krejtësisht të rreme nga fillimi në fund”.

Psikiatri konsulent mjeko-ligjor Dr Lucy Bacon i tha gjykatës se Williams ka komplekse PTSD, e cila buronte nga përvojat abuzive dhe të pakëndshme në fëmijërinë e saj.

Në gjyqin e saj, gjykata dëgjoi se ajo kishte akuzuar një numër burrash për përdhunim, që nga viti 2017, dhe i tha policisë se ishte trafikuar nga një bandë aziatike.

Në maj 2020, ajo u gjet nga oficerët pranë shtëpisë së saj në walney Island me lëndime të cilat ajo pretendoi se ishin shkaktuar nga banda pasi u dërgua në një shtëpi në qytet dhe u përdhunua.

Prokuroria pretendoi se Williams i shkaktoi plagët vetes me një çekiç, i cili u gjet me gjakun e saj afër.

Thuhet se williams i dërgoi disa mesazhe vetes, duke i bërë ato të dukeshin sikur të ishin nga trafikantë ose viktima të tjera, dhe në raste të tjera manipuloi njerëz të vërtetë për të dërguar mesazhe që ajo më pas tha se ishin nga abuzuesit e saj.

Jurisë iu tha se disa nga njerëzit për të cilët ajo bëri akuza ishin reale, ndërsa të tjerët, pretendoi prokuroria, nuk ekzistonin.

Më Shumë

Sot 23-vjetori i pullave të para postare të Postës së Kosovës

Sot shënohet 23-vjetori i emetimit të emisionit të parë të pullave postare të Postës së Kosovës. Posta e Kosovës përmes një komunikate për media njofton...

Nis takimi Kurti-Borell-Lajçak-Vuçiq

Ka filluar takimi trepalësh mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili po mbahet me ndërmjetësimin e Përfaqësuesit...

Lajmet e Fundit