8.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

E rrallë: Fotografi me Hashim Thaçin, a ishte Haxhi Avdyli pjesë e strukturave të PDK-së?

Një fotografi e prillit të vitit 2000 e siguruar nga Gazeta Insajderi, ka ngjallur dyshime se deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli ka qenë pjesë e strukturave të Partisë Demokratike të Kosovës. Kjo për faktin se ai shihet përkrah kryetarit të atëhershëm, Hashim Thaçi gjatë një tubimi partiak në lagjen ‘Arbana’ të Prizrenit.

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli që kur e braktisi LDK-në i shpeshtoi akuzat ndaj ish-partisë së tij për keqqeverisje e për dëmet të mëdha që sipas tij po ia bënin vendit.

Mirëpo, deputeti në fjalë nuk iu shpëtoi as vet kritikave nga ish-bashkëpartiakët. Pas largimit, ata e akuzuan se kishte qenë pjesë e struktuarave të PDK-së, gjë të cilën e mohoi Avdyli me arsyetimin se ju mungonin argumentet.

“Kur mungojnë argumentet fillojnë etiketimet. Këto ndodhin në regjime totalitare ku mendimi ndryshe etikohet, e pastaj fillojnë internimet. Nuk jemi ende në atë fazë fatmirësisht. Dy portale më kanë thirrë gjatë ditëve të fundit. Dikush nga LDK me gjasë u ka thënë se jam ish-anëtar i PDK-së”, kishte deklaruar Avdyli në maj të vitit 2020 në një intervistë televizive.

Ai kishte shtuar se në luftë ka qenë mjek, rol për të cilin ndihet ende krenar, dhe për pjesën sa ka qenë kryetar dege i LDK-së.

Një vit më vonë, mohimeve të Avdylit i ngjallë dyshim një fotografi e siguruar nga Gazeta Insajderi e realizuar në vitin 2000.

Haxhi Avdyli shihet në një tubim partiak të PDK-së përkrahë kryetarit të atëhershëm Hashim Thaçi. Tubimi ishtë mbajtur në lagjen ‘Arbana’ të Prizrenit. Por a ishte me të vërtetë pjesë e strukturave të kësaj partie, mbetet të konfirmohet nga vet Haxhiu.

Vlen të theksohet se 21 vite më vonë nga kjo fotografi, Avdyli akuzoi Hashim Thaçin për pazare të tokave të Kosovës ndërsa ish-kryetarin, Isa Mustafa e quajti zëdhënës të PDK-së. /Insajderi

Më Shumë

Policia në Prizren arreston një person i cili kishte marrë pjesë në një rrahje

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më datë 7 gusht 2021, në rrugën “Enver Hadri” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim...

Adoleshenti refugjat afgan theret për vdekje në sy të nxënësve në Londër

Një refugjat adoleshent afgan është therur për vdekje në një fushë sporti në jugperëndim të Londrës në sy të nxënësve duke luajtur ragbi. Viktima, e...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka paralajmëruar se nesër në disa komuna do të ketë ndërprerje të...

Arrestohet një mjek specialist i biokimisë në Prizren, dyshohet se falsifikoi testet për COVID

Një mjek specialist i biokimisë në Prizren është arrestuar të enjten nën dyshimin se në laboratorin e tij biokimik kishte lëshuar teste false për...

Berisha në tubimin përmbyllës: Të gjithë qytetarët janë mishëruar me projektin ‘Shpresë për Prizren’

NISMA Socialdemokrate - Dega në Prizren, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ka përmbyllur fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për...

Arrestohet Mentor Bellaqa nga Prizreni, dyshohet për terrorizëm në Kosovë

Pesë persona janë arrestuar sot në Kosovë pasi të njëjtit dyshohet se po përgatisnin vepra terroriste. Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Abaz Ademi i Vakatit mbështet kandidatin e LDK-së për kryetar të Prizrenit

Numri 2 i listës Vakat, Abaz Ademi i është bashkuar ekipit të kandidatit të LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni. “Jam i lumtur që...

E rrallë: Fotografi me Hashim Thaçin, a ishte Haxhi Avdyli pjesë e strukturave të PDK-së?

Një fotografi e prillit të vitit 2000 e siguruar nga Gazeta Insajderi, ka ngjallur dyshime se deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli ka qenë...

Nxënësja nga Suhareka e pranon që e ngacmoi profesorin, kjo është deklarata e saj në gjykatë

E akuzuara A.A ka pranuar se e ka ngacmuar profesorin e saj, B.B, duke i shkuar edhe në shtëpi e duke i kërkuar lidhje...

Disa të vrarë nga një sulm me shigjetë në Norvegji

Disa njerëz janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Norvegji pasi një burrë përdori një hark dhe shigjetë për t’i sulmuar ata. Policia...

Rritet çmimi i bukës në Kosovë

Ngriten çmimet e produkteve esenciale në Kosovë, shtrenjtohet edhe buka. Qytetarët shprehen të shqetësuar nga këto ngritje . Rrugët e kryeqytetit çdo ditë të javës...

Islam Ukaj shpalos ofertën e PDK-së në Velezhë dhe Shpenadi

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit,Islam Ukaj, bashkë me kandidatin për kryetar të Komunës, Shaqir Totaj, ka takuar banorët e fshatit Velezhë dhe...

Aksident mes dy veturave në Suharekë – Pamje nga vendi i ngjarjes

Një aksident trafiku ka ndodhur sot rreth orës 07:55 në Topliqan të Suharekës, shkruan Gazeta Sinjali.   Kështu ka bërë të ditur një sinjalizues i Gazetës...

Mot me shi dhe borë për dy ditët e ardhshme

Në Kosovë gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot me shi dhe temperaturat e ulëta do të vijojnë të jenë. Instituti Hidrometeorologjik i...

E dhimbshme: Polici i ri qëllohet për vdekje në ditën e parë të punës në SHBA

Një oficer policie 26-vjeçar është qëlluar për vdekje, në ditën e tij të parë në punë në departamentin e policisë në Alamo, Georgia, njoftuan...

Lajmet e Fundit