13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Eliot Engel, nderohet me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Eliot EngelPresidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka dekoruar kongresmenin amerikan, Eliot Engel me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” me motivacion “Në shprehje të mirënjohjes dhe nderimit të thellë për mbështetjen e vendosur për Shqipërinë, shqiptarët dhe veçanërisht për Pavarësinë e Kosovës”.

“Mirënjohja është një virtyt yni shumë i lashtë, trashëguar brez pas brezi. Kombi ynë dhe çdo shqiptar i është mirënjohës Shteteve të Bashkuara të Amerikës për rolin vendimtar në pavarësinë e Shqipërisë dhe të Kosovës, për shembjen e komunizmit dhe zhvillimin e demokracisë, për anëtarësimin në NATO dhe promovimin e të drejtave të shqiptarëve në rajon. Kongresmeni Eliot Engel është një nga personalitetet, që ka ngritur zërin në mbrojtje të të drejtave legjitime të shqiptarëve dhe ka mbështetur aspiratat e tyre për liri dhe demokraci. Pavarësia e Kosovës ka edhe vulën e kontributit të tij”, thuhet në një komunikatë të Zyrës për shtyp të Presidencës së Shqipërisë.

Ka vdekur Sir Michael Gambon i njohur për rolin në Harry Potter

Sir Michael Gambon ka vdekur në moshën 82 vjecare, pas një problemi shëndetësor nga pneumonia, raportojnë mediet e huaja, shkruan KultPlus. Për vdekjen e tij...

Aksident trafiku në Suharekë, lëndohen gjashtë persona

Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Studeqan të Suharekës. Në aksident janë përfshirë dy vetura, ndërsa kanë kërkuar tretman mjekësor gjashtë persona. Njëri...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit