27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Emri i Miloshoviqit lakohet në Kuvendin e Prizrenit

Emri i ish-liderit serb, Slobodan Miloshoviq, është bërë pjesë e debatit në seancën e fundit të Kuvendit Komunal të Prizrenit.

Kuvendarët e opozitës, vendimin e fundit për largimin nga zyrat të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka, e kanë krahasuar me ato të Miloshoviqit.

Ndërkaq, Haskuka po ashtu ka pyetur opozitën nëse ua ka paguar zyrat në atë kohë Miloshoviqi.

Kuvendari i LDK-së, Qemal Krasniqi tha se njoftimi i Haskukës se do të dëbohen me dhunë nëse partitë politike nuk do t’i lirojnë zyrat, i ngjan atyre të Miloshoviqit.

“LDK-ja është parti mbi 30 vjeçare. Në kohën e regjimit të Milloshoviqit kemi pasur zyre brenda qytetit të Prizrenit. Në atë kohë nuk kemi marrë shkresa të tilla, për dëbim nga zyra”, tha Krasniqi, shkruan “PrizrenPress”.

Kuvendari i Nismës Shukri Quni, ndërkaq ka qenë më i ashpër në raport me Haskukën.

Ai, vendimin për largimin e partive politike nga zyrat e ka krahasuar me ato të Miloshoviqit.

“Tamam si në kohën e Miloshoviqit. Ai na ka qit në atë vakt prej institucioneve, por na kurrë nuk jemi dorëzuar”, tha ai.

Quni, ia ka kujtuar Haskukës se Shtëpia e Bardhë, ku është i uluar ai bashkë me kuvendarët, ka qenë objekt i ish- Armatës së Jugosllavisë.

“Në këtë vend jemi shkarravitur prej dajakut të forcave serbe”, u shpreh ai.

Quni i ka thurë elozhe ish-kryetarit të Prizrenit, Eqrem Kryeziut, i cili këtë objekt të ushtrisë së ish-Jugosllavisë e shndërroi për punë të Legjislativit.

“Sa herë që ulem në këtë Kuvend, unë në shenjë respekti luaj nga vendi, sepse kurrë nuk e kam ëndërrua që një ndërtesë e ish- Armatës së Jugosllavisë do të shndërrohej në Kuvend, ku sot diskutojmë lirshëm”, tha Quni.

Fatmir Kastrati i AAK-së është treguar më i butë me Haskukën.

Ai, ka perënduar vitet ’90-ta, mirëpo nuk ka dëshiruar që vendimin e Haskukës të krahasojë me ato të Miloshoviqit.

“Në vitet ‘90-ta, pas largimit nga institucionet, kemi pasur vështirësi në ushtrimin e aktiviteteve tona politike dhe arsimore . Nuk dua të bëj krahasime, mirëpo vendimi për largimin e partive nga zyret është skandaloz”, tha Kastrati.

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka shprehur keqardhje me gjuhën e kuvendarëve të opozitës.

Ai parashtroi një pyetje për kuvendarët që vendimin e tij, e krahasuan me Miloshoviqin.

“A ju ka dhënë zyrat pa pagesë Milloshoviqi?”, pyeti Haskuka.

Haskuka, tha se nuk mund ta tërheqë vendimin , pasi që, ky akt ka të bëjë me zbatimin e ligjit.

“Partitë politike për më shumë se 10 vjet janë duke qëndruar në këto objekte, për të cilët kanë paguar çmime jo të arsyeshme ekonomike, në vlerë prej 1 eurosh në muaj, ndërkaq në disa raste edhe këtë shumë qesharake nuk e kanë paguar fare”.

Ai tregoi se procedura për largimin e partive politike nga objektet komunale është kërkesë ligjore. Sipas tij, kuvendarët bazohen në një vendim të miratuar në KK, të datës dhjetor 2005, ku pas këtij vendimi, përkatësisht në vitin 2012 është miratuar Ligji për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbimin e Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është plotësuar në vitin 2019.

“Me këto ligje kontratat e partive politike për shfrytëzim të pronave komunale nuk kanë qenë valide dhe nuk mund të vazhdohen, por duhet të jepen me procedura të hapura të ankandit publik. Me marrjen e mandatit si kryetar, në vitin 2018 kam kërkuar shfuqizimin e vendimit të KK-së, i cili ka qenë në kundërshtim me ligjin, sepse nëse një vendim komunal është në kundërshtim dhe bie ndesh me dispozitat ligjore, ajo nuk ka vlefshmëri”, deklaroi Haskuka, duke shtuar se për këtë janë dhënë vërejtje edhe nga auditori.

“Madje më lejoni të theksoj se për të njëjtën çështje kanë filluar procedurat hetimore ndaj ish-kryetarit të Komunës, ekskluzivisht për dhënie të këtyre objekteve në shfrytëzim nga viti 2013 deri në vitin 2018”.

Haskuka ka shtuar se vjet, në muajin mars, partitë politike kanë marrë njoftimet për lirimin vullnetar të këtyre objekteve, ndërkaq për shkak të situatës pandemisë nuk është bërë largimi i tyre.

“Pra, ata me vullnet nuk kanë pranuar që ta zbatojnë ligjin. Për këtë arsye, së fundmi, më 2 prill tek partitë politike është dërguar vendimi për lirimin e këtyre objekteve. Ligji parasheh që nëse nuk bëhet lirimi vullnetar, bëhet “lirimi i dhunshëm”, i cili është vetëm një term juridik sipas ligjit”, tha Haskuka./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Muharremaj angazhohet në mbjelljen e luleve në qytetin e Suharekës

Kreu i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar përmes një postimi në facebook se ka kontribuar në mbjelljen e luleve në qytet. Muharremaj poashtu...

Kush janë dhjetë kandidatët e AAK-së për kryetar të komunave?

Tashmë kanë filluar të zyrtarizohen kandidaturat për kryetar komune për zgjedhjet lokale. Nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë njoftuar se deri më tani kanë...

66-vjeçari që ka 16 gra dhe 151 fëmijë

Një burrë, i cili ka 16 gra dhe 151 fëmijë, thotë se kërkon që të shtojë familjen. Misheck Nyandoro, nga Zimbabve, thekson për “The Herald”...

Momenti kur policia arreston disa të rinj në Prizren

Një përleshje fizike mes disa të rinjve ka ndodhur pak më parë në qytetin e Prizrenit. Pas kësaj përleshje fizike është nevojitur edhe ndërhyrja e...

Që nga janari, 27 të vdekur në aksidente rrugore

Që nga fillimi i këtij viti, në katër mujorin e parë janë shënuar rreth 5835 aksidente, pothuajse dyfishi i aksidenteve të raportuara në vitin...

Ambasadori italian: Evropa është fati i Kosovës

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando sot në Ditën e Evropës ka thënë se Evropa është edhe fati i Kosovës. Orlando ka shkruar në...

Dhunë në familje për shkak të pronës në Prizren

Një çështje pronësore çoi drejt një rasti të dhunës në familje në Prizren. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Zahir Pajaziti”, në orët e mëngjesit të...

Ylli mposht Pejën në finalen e parë

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore në ndeshjen e parë finale ndaj Pejës me rezultat 75:83 dhe bën hapin e parë drejt titullit kampion. Ndeshja...

30 ditë paraburgim për të dyshuarin në Prizren që e rrahu babain

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurit P.K., për shkak të dyshimit të bazuar se...

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

ZERO raste të reja nga Covid në Prizren, ZERO vdekje

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19 në komunën e...

Haskuka flet për drejtorët që i ka me aktakuza

Partitë opozitare në Prizren kohëve të fundit e kanë kritikuar jo pak kryetarin Mytaher Haskuka për keqqeverisje. Opozita i ka drejtuar gishtin pushtetit aktual të...

Plagoset kryetari i Parlamentit të ishujve Maldive, Mohamed Nasheed

Ish-presidenti dhe aktualisht kryetari i Parlamentit të ishujve Maldive, Mohamed Nasheed është plagosur nga një shpërthim që ka ndodhur afër shtëpisë së tij të...

Policia dënon 791 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës edhe dje ka vazhduar me kontrollet rreth respektimit të masave antiCOVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit policia ka shqiptuar 791 tiketa në...

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të...

Gjirokastra: qyteti ku flasin edhe gurët!

A do të ruash florinë, katandinë dhe shtëpinë, me dy qofte mbush sininë, ec e mer Gjirokastrinë                      ...

Lajmet e Fundit