12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

FAK-u votohet në pako me Asociacionin

Votimi i draft-ligjit për plotësimin dhe ndryshimin e 39 ligjeve që i hapin rrugë shndërrimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) pritet të shkojë në Kuvend në të njëjtën kohë me Asociacionin e Komunave Serbe.

Madje këto dy çështje planifikohen të futen në një pako në mënyrë që të sigurohet se Lista Serbe nuk do ta pengojë formimin e ushtrisë së Kosovës, për të cilën gjë duhet të ndryshohet edhe Kushtetuta e Kosovës e që nuk mund të ndodhë pa mbështetjen e të dy të tretave të deputetëve të pakicave.

Kjo është bërë e ditur nga burime të gazetës “Zëri” brenda institucioneve të Kosovës, të cilët kanë njoftuar se për këtë çështje institucionet e Kosovës janë duke e marrë edhe “bekimin” e bashkësisë ndërkombëtare.

Më Shumë

Ndahet nga jeta në moshën 58-vjeçare aktori i njohur, Ray Stevenson

Aktori Ray Stevenson, i cili u shfaq në shfaqje të mëdha televizive si Roma, Vikings dhe Dexter, ka vdekur në moshën 58-vjeçare. Ai ishte i...

Shtëpia ku lindi Hitleri tani do të shndërrohet në qendër policësh

Shtëpia në Austri në të cilën lindi Adolf Hitleri do të përdoret për trajnimin e oficerëve të policisë mbi të drejtat e njeriut. Qeveria bleu...

E kërkon MIlani

Himnet në ankand

Lajmet e Fundit