-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Familja e viktimës 9 vjeçe të festivalit “Astroworld” refuzon ofertën e Travis Scott

Familja e njërës prej viktimave më të reja të festivalit “Astroworld”, Ezra Blount, e ka refuzuar ofertën e rep artistit, Travis Scott, që përfshin pagesën e ceremonisë së funeralit të viktimës.

Ezra Blount – Viktimë e festivalit “Astroworld”

“Oferta e klientit tuaj është refuzuar. Nuk kam dyshim se ndjen keqardhje. Ai duhet të përballet dhe shpresojmë të shohë se ai mban një pjesë të përgjegjësisë për këtë tragjedi”, ka shkruar avokati i familjes Blount – Bob Hilliard, duke iu përgjigjur letrës së Scott.

Kjo përgjigje erdhi pasi që të mërkurën e 24 nëntorit, avokati zyrtar i Travis Scott, i kishte dërguar letrën Hilliard dhe këshilltarit të tij, Ben Crump, duke treguar për situatën e rënduar emocionale të rep artistit pas tragjedisë së koncertit.

Travis Scott

“Travis është i shkatërruar nga tragjedia që ndodhi në festivalin Astroworld dhe ndihet keq për familjet, të dashurit e të cilëve vdiqën ose u plagosën”, thuhej në letrën e Petrocellit.

“Travis është i përkushtuar të bëjë pjesën e tij për të ndihmuar familjet që janë të përfshirë në këtë dhe për këtë qëllim dëshiron të paguajë për shpenzimet e funeralit për djalin e Blount”, thuhej më tej.

Ezra Blount ishte viktima më e re nga të gjithë ata që përfunduan me fatalitet. Ai ishte vetëm 9 vjeç.

Në një intervistë të mëparshme me gazetën lokale “ABC13”, babai i Ezra-s, Treston Blount tha se ai “nuk ishte gati të humbiste djalin”.

“Ne kemi ende një jete për të bërë”, tha ai, duke përshkruar sesi djali i tij ishte një fans i madh i Scott-it, i cili ishte “i ngopur” përpara performancës.

Kryetari i bashkisë së Hjustonit, Sylvester Turner pati thënë se ishte “i pikëlluar kur mësoi për vdekjen e Ezrës”.

Rritja e turmës në koncert filloi rreth orës 21:15 me orën lokale të së premtes, 5 nëntor. Kishte rreth 50 mijë njerëz në festivalin në kompleksin NRG Park të qytetit.


“Astroworld”

Teksa përplasja filloi të shkaktonte lëndime te njerëzit, paniku u rrit dhe viktimat pushtoi shpejt ndihmësit e parë në vendngjarje, thanë zyrtarët.

Hetuesit po shqyrtojnë videon nga vendi i ngjarjes për të eksploruar shkaqet e valës dhe çfarë i kishte penguar njerëzit të arratiseshin. Ata po punojnë gjithashtu për të intervistuar viktimat dhe dëshmitarët.

Ata që humbën jetën ishin të moshës nga 9 deri në 27 vjeç.

Scott, një nga emrat më të mëdhenj të muzikës rap, lançoi “Astroworld” me promovuesit e koncerteve “Live Nation” në 2018.

Ai u ka kërkuar viktimave që të kontaktojnë me të, duke thënë se ai “dëshiron dëshpërimisht të ndajë ngushëllimet e tij dhe të ofrojë ndihmë”, sipas një deklarate.

Policia pati deklaruar se viktimat u shtypën nga një numër i madh i fansave pranë skenës rreth orës 21:30 me orën lokale.

Scott vazhdoi të performonte për gati 40 minuta më gjatë, duke e përfunduar përfundimisht setin rreth 15 deri në 20 minuta përpara kohës së reklamuar.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Komandanti i Nënstacionit të Policisë në Zhur kundërshton aktakuzën për korrupsion

Komandanti i Nënstacionit Policor në Zhur, Ziber Susuri, ka kundërshtuar aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Themeloren në Prizren, me të cilën ai ngarkohet me...

Një muaj paraburgim për personin që ushtroi dhunë ndaj gruas në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të pandehurit K.P., i cili dyshohet se ka kryer...

Letër nga burgu e Pjetër Arbnori për mbesën

Pjetër Arbnori lindi më datë 18 janar të vitit 1935. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat partizane vranë babain e tij. Në këtë ditë kujtojmë...

AKP emëron bordin e ri menaxhues të Brezovicës

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka njoftuar se ka emëruar Bordin e ri të Përkohshëm Menaxhues të përbërë prej gjashtë anëtarëve...

Djokovic largohet nga Australia pas 11 ditësh, ndalesa tre-vjeçare mund të përfundojë më herët

Pasi u dëbua nga Australia për shkak të mosvaksinimit, Novak Djokovic-it iu ndalua hyrja atje edhe për një periudhë tre-vjeçare. Mirëpo, numri një i tenisit...

Gati rregullorja e re e Kuvendit, do t’iu zbritet paga bazë deputetëve që mungojnë në seanca

Në këtë rregullore janë paraparë sanksionet financiare të deputetëve për mungesë në seanca. Pas përfundimit të draftit për rregulloren e re të punës së...

Ofendoi dhe pengoi zyrtarët policor, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi që i njëjti ka ofenduar dhe penguar zyrtarët policorë. “ Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që...

Barcelona kërkon Firminon

Barcelona është duke u interesuar për transferimin e sulmuesit të Liverpoolit, Roberto Firmino, shkruan “El Nacional”. Liverpooli është i gatshëm ta shesë Firminon për afro...

Tufë derrash shkaktojnë aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’ – lëndohet shoferi i automjetit

Tufë derrash të egër kanë shkaktuar aksident trafiku në autostradën “Ibrahim Rugova”, Aksidenti ka ndodhur afër fshatit Duhel të Suharekës, si pasojë ngasësi i automjetit...

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

Poezi nga Ibrahim Rugova të botuara në ‘Rilindje’ kur ai ishte vetëm 18 vjeç

Ibrahim Rugova, intelektuali, politikani, akademiku dhe shkrimtari i njohur shqiptar, qysh në rinin e tij spikati me talentin e tij edhe në të shkruar,...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Gareth Bale rikthehet nga lëndimi, i paqartë për të ardhmen

Pas 144 ditësh mungesë, Gareth Bale është rikthyer në listën e Carlo Ancelotti-t. Bale do të jetë i pranishëm, dhe me shumë mundësi do të...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Lajmet e Fundit