13.8 C
Prizren
E enjte, 1 Qershor, 2023

Festivali i Këngës në RTSH fton këngëtarët për pjesëmarrje në edicionin e 59-të

“Festivali i Këngës” do të mbahet si çdo vit në fund të dhjetorit.

RTSH-ja, ka hapur thirrjen për të gjithë krijuesit dhe interpretuesit të marrin pjesë në konkurrim për të qenë pjesëmarrës në Festivalin e 59-të të Këngës.

Përmes një njoftimi RTSH-ja ka publikuar disa nga kriteret teknike për të gjithë ata që duan të bëhen pjesë e festivalit ku fituesi që nga viti 2004 përfaqëson Shqipërinë në festivalin evropian të këngës “Eurovision”.

Afati i dorëzimit të materialeve është caktuar data 1 dhe 2 tetor, ku më pas një komision do të bëjë seleksionimin e tyre ku do të zgjedhjen ato që do të hynë në garë.

Ndryshe, përveç kritereve teknike, RTSH nuk ka treguar nëse do të pranojë kompozitor dhe tekstshkrues të huaj, siç ishte bërë vitin e kaluar, kur kompozitorët maqedonas, Darko Dimitrov dhe Lazar Zvetkovsi, fituan festivalin me këngën “Shaj” të Arilena Arës, e cila ishte pjesëmarrja e parë e krijuesve të huaj në Festivalin e RTSH-së.

Më Shumë

Thaçi vjen në Kosovë (FOTO)

Ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, gjendet në Kosovë. Klankosova.tv mëson se arsyeja e ardhjes së tij është për ta vizituar nënën e tij, e cila...

Quni: Kosova u përjashtua nga “Defender Europe 2023”, si pasojë e politikave të gabuara

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni Anton Quni, tha se Kosova nga veprimet e gabuara politike është përjashtuar nga “Defender Europe 2023”. Sipas...

Lajmet e Fundit