28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Filmi “12 Years a Slave” triumfon në Londër

80160Filmi “12 Years a Slave” ka fituar çmimet kryesore në evenimentin e ndarjes së çmimeve “London Critics’ Circle Film Awards”.

Drama historike e regjisorit Steve McQueen fitoi çmimin e filmit më të mirë. Chiwetel Ejiofor u shpall aktori më i mirë në rol kryesor, ndërsa Lupita Nyong’o mori çmimin e aktores më të mirë në rol dytësor.

Cate Blanchett u shpall aktorja më e mirë në rol kryesor për paraqitjen e saj në filmin e Woody Allen, “Blue Jasmine”.

Lista e plotë e fituesve:
Filmi i vitit – “12 Years a Slave”
Filmi britanik i vitit – “The Selfish Giant”
Filmi i huaj më i mirë – “Blue Is the Warmest Colour”
Dokumentari i vitit – “The Act of Killing”
Aktori i vitit – Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave
Aktorja e vitit – Cate Blanchett (“Blue Jasmine”)
Aktori në rol dytësor – Barkhad Abdi (“Captain Phillips”)
Aktorja në rol dytësor – Lupita Nyong’o (“12 Years a Slave”)
Aktori britanik i vitit – James McAvoy (“Filth”, “Trance”, “Welcome to the Punch”)
Aktorja britanike e vitit – Judi Dench (“Philomena”)
Regjisori i vitit – Alfonso Cuaron (“Gravity”)
Skenaristi i vitit – Ethan Coen & Joel Coen (“Inside Llewyn Davis”)
Performuesi i ri britanik – Conner Chapman (“The Selfish Giant”)
Filmbërësi shpërthyes britanik – Jon S Baird (“Filth”)
Çmimi për arritje teknike – “Gravity” (Tim Webber, efektet speciale)
Çmimin ‘Dilys Powell’ për përsosmëri në film – Gary Oldman

Më Shumë

Informim për bizneset mbi Zonën Ekonomike në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj mori pjesë sot në takimin publik për informimin e bizneseve rreth Zonës Ekonomike, organizuar nga Drejtoria e Urbanizmit dhe...

Themelimi i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, si institucion i parë shte­të­ror, publik e laik, mban për datë të themelimit të saj 10 korrikun e vitit 1920....

Lajmet e Fundit