17.8 C
Prizren
E shtunë, 11 Shtator, 2021

Filmi i Kaltrina Krasniqit fiton dy çmime në Venecia

Filmi i kosovares Kaltrina Krasniqi “Vera Dreams of the Sea” ka fituar çmimin “Premio per l’Inclusione Edipo Re” dhe çmimin “Female Authors Under 40” (Autoret gra nën 40 [vjet]) në Venecia nga asociacionet e regjisorëve dhe profesionistëve në Binealen e Venedikut.

“Për mënyrën se si ajo tregon përmes forcës së grave dhe marrëdhënien komplekse midis të vjetrës dhe të resë në një vend në rindërtim: fshatin dhe qytetin; patriarkalitetin dhe kërkesat e brezave të rinj. Regjia e saj e thur me saktësi dhe koherencë rrugën e një nëne dhe një vajze drejt aspiratës për drejtësi, duke sfiduar dhe bërë pyetje për të ardhmen e një shoqërie” u shpreh juria e çmimit “Autoret gra nën 40 [vjet]” me rastin e dhënies së çmimit.

Drejtoreshë e filmit është Kaltrina Krasniqi, skenariste Doruntina Basha, producent Shkumbin Istrefi derisa në role luajnë Astrit Kabashi, Teuta Ajdini, Alketa Sylaj, Refet Abazi, njofton Klan Kosova.

Vera, një grua e moshës së mesme, është një përkthyese e gjuhës së shenjave, e cila ka një jetë të strukturuar mirë: bashkëshorte e një gjykatësi të njohur, një nënë që jep mbështetje dhe një gjyshe e kujdesshme. Jeta e saj e qetë prishet nga vetëvrasja e burrit të saj dhe më pas ndiqet nga kërcënimet e burrave që pretendojnë se shtëpia e saj në fshat iu takon atyre.

Filmi është i zhanrit fiksion derisa titulli në origjinal është “Vera andërron detin”.

Më Shumë

Në këto vende të Prizrenit do të ketë ndërprerje të rrymës nesër dhe pasnesër

KEDS ka njoftuar se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa vende të rajonit të Prizrenit, të premten dhe të shtunën. Kjo për...

Kështu mund të aplikoni për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe fëmijët

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka shpjeguar mënyrën se si mund të aplikohet për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe...

Mbi 2,200 tiketa janë shqiptuar për shkelësit e masave antiCovid

Policia e Kosovës ka shqiptuar 2,221 tiketa në bazë të ligjit anti-COVID, në 24 orët e fundit në tërë Kosovën. Sipas njoftimit të Policisë, gjatë...

‘Marca’: Spanja vuajti kundër Kosovës së frikshme

Spanja ka shënuar fitore me rezultat 2:0 në “Fadil Vokrri” kundër Kosovës. Pablo Fornals dhe Ferran Torres, ishin dy golashënuesit e “Furisë së kuqe”. Për...

EMA: Varianti Mu është potencialisht shqetësues

Varianti Mu, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, është potencialisht shqetësues, por ende nuk ka të dhëna që të sugjerojnë...

Gjyqtari Artan Sejrani tërhiqet nga gara për kryetar të Gjykatës Themelore në Prizren

Gjyqtari Artan Sejrani, që aktualisht është Ushtrues Detyre i Kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, ka tërhequr kandidaturën e tij për pozitën e Kryetarit...

Rahovec: Djali i dehur rrah babanë e tij

Është arrestuar një person në pasi i njëjti në gjendje të dehur e ka sulmuar fizikisht babanë e tij. Rasti ka ndodhur në Rahovec dje...

58-vjeçari me diabet vdes në QKMF-në e Malishevës, policia nis hetimet

Policia ka nisur hetimet për një vdekje që ka ndodhur dje në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, raporton Gazeta Sinjali. Bëhet fjalë për...

“Altera” në Prizren, shtëpia e librit të shqiptarëve

Një librari e re mbase në çdo rast do të përbënte lajm në një kohë kur ato janë ende të rralla në qytetet tona,...

SHBA shpall të vdekur 5 marinarë, pas rrëzimit të helikopterit në aeroplanmbajtëse

Marina e SHBA ka shpallur sot të vdekur 5 marinarë, gati një javë pasi helikopteri i tyre u rrëzua në oqeanin Paqësor. Sot operacionet...

Baggio: Futbolli ka nevojë për rinovim, por nuk duhet të harrojmë se i përket njerëzve

Roberto Baggio është një nga futbollistët italianë më të adhuruar nga tifozët. “Bishtaleci Hyjnor”, fitues i Topit të Artë në 1993-shin, ka dhënë një...

Prizren, raportohet për një të mitur të zhdukur në qershor të këtij viti

Policia e Kosovës ka marr një njoftim se një djalë i mitur është zhdukur në qershor të këtij viti. Ngjarja ka ndodhur në Prizren, në...

SHBA përgënjeshtron njoftimet se në Kosovë po dërgohen afganë “të papranueshëm”

Ambasada amerikane në Prishtinë ka përgënjeshtruar njoftimet se po dërgon në Kosovë persona që nuk kanë arritur të kalojnë procesin e sigurisë dhe kanë...

Zyrtare: Andi Zeqiri nuk do të luajë për Kosovën

Kosova edhe zyrtarisht e ka humbur sulmuesin Andi Zeqiri. Zeqiri i ka hequr të gjitha dyshimet pasi që mbrëmë ka debutuar me Zvicrën kundër Italisë,...

Kosova luan sot ndeshjen e madhe kualifikuese ndaj Spanjës

Përfaqësuesja e Kosovës është nikoqire e Spanjës në ndeshjen e vlefshme për kualifikimet në Kupën e Botës “Katar 2022”. Dardanët janë gati për ndeshjen e...

Oda e Hotelerisë paralajmërojnë takim me Vitinë, kërkojnë që të lejohet puna edhe brenda lokaleve

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizimit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka thënë se kanë kërkuar që të negociojnë me ministrin e Shëndetësisë, Arben...

Lajmet e Fundit