0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Fjalën për Kryeparlamentarin e ka KP i LDK’së

ArbenGashi-LDKArben Gashi ka plotësuar sot formularin e regjistrimit të Deputetit në Kuvendin e Kosovës, duke u shënuar në përkatësinë politike si LDK-AAK-Nisma.

Ndonëse ky formular nuk nënkupton regjistrimin e Grupit Parlamentar, por vetëm regjistrimin individual të deputetëve, përfaqësuesit e partive që tashmë kanë arritur Koalicionin Opozitar kanë deklaruar gjatë ditë së sotme e ana ligjore ua mundëson krijimin e grupit të përbashkët parlamentar.
Ndërsa, Isa Mustafa, sipas Marrëveshjes së Koalicionit, do të jetë i propozuari për Kryetar të Kuvendit.

Mirëpo, siç raporton Kosovapress, Deputeti i LDK’së, Arben Gashi, ka thënë se ende nuk kanë vendosur në Këshillin e Përgjithshëm të LDK’së se kush do të jetë Kandidat për Kryeparlamentar.

Kështu, me këtë deklaratë, Arben Gashi nuk e ka konsideruar si fakt të kryer kandidaturën e shefit të tij, Isa Mustafa.

Këshilli i Përgjithshëm i LDK’së pritet të mblidhet nesër, në orën 16:30, ku do të diskutohet Marrëveshja e Koalicionit Opozitar, e cila postin e Kryeministrit ia ka dhënë liderit të AAK’së, Ramush Haradinaj, ndërsa Isa Mustafës ia ka rezervuar postin e Kryeparlamentarit, por që nuk dihet me siguri të plotë nëse do të mund ta marrë atë.

Arben Gashi, i cili ka fituar mandatin e dytë radhazi, ka thënë se ai është regjistruar sipas vendimit të Grupit Parlamentar të LDK’së, i cili është LDK-AAK-Nisma, ndonëse, sipas tij, ai ka opinionet e tij rreth këtij vendimi, por e ka respektuar atë.

Regjistrimi i deputetëve ka filluar dje me deputetët e PDK’së, ka vazhduar sot me deputetët e LDK’së dhe AAK’së, ndërsa nesër do të regjistrohen deputetët e Vetëvendosjes, Nismës për Kosovën dhe të komuniteteve pakicë./politiko.net/

Më Shumë

Arrestohet një person në Prizren, dyshohet se vodhi tavolina

Policia ka arrestuar në mbrëmjen e të mërkurës një person në Prizren, nën dyshimin për vjedhje të tavolinave. Tavolinat ishin gjetur në veturën, të cilën...

Jasharaj: Jemi në stres, nën 120 euro koeficienti i papranueshëm

Këtu bën pjesë SBASHK-u. “Jo nuk kemi info zyrtare përmes disa spekulimeve që thuhen. Jemi në stres, pa e ditë koeficientin ne nuk po dimë...

Lajmet e Fundit