2.8 C
Prizren
E martë, 9 Mars, 2021

Formula 1 do të rikthehet në Afrikë

Formula 1 synon të rikthehet në Afrikë, aty ku prej vitit 1993 nuk zhvillohet asnjë garë në këtë sport. Ai që po këmbëngul për zhvillimin e një gare në Afrikë është Warren Scheckter, nipi i Jody Scheckter, kampion bote me Ferrarin në vitin 1979.

Ai konfirmon se ka nisur kontaktet me Liberty Media dhe shpreson të rikthejë Formula 1 në Afrikë, duke futur në kalendar një garë në botërorin e vitit 0223.

“Objektivi ynë është viti 2022, por për shkak të pandemisë vështirë se mund ta organizojmë një garë në atë datë. Ndaj, mendoj se viti 2023 është koha më e përshtatshme për të organizuar një garë të Formula 1 në Afrikë. Do të ishte diçka e jashtëzakonshme për këtë kontinent”, – tha Warren Scheckter.

Mendohet se pista ku mund të zhvillohet gara është ajo e Kyalami, në Afrikën e Jugut. Kjo pistë ka nevojë për pak modikime për të qenë gati për një garë të Formula 1, pasi është rinovuar për herë të fundit në vitin 2015. Ndërkohë që si Liberty Media ashtu dhe pilotët shprehen të kënaqur të garojnë në Afrikë.

Më Shumë

Vaksinohet pa i ardhur radha – jep dorëheqje kryetari i këtij qyteti

Kryetari i bashkisë së qytetit sicilian Corleone, Nicolo Nicolosi, bëri sot të ditur dorëheqjen e tij pasi që ai mori një vaksinë kundërCOVID-19 para...

Trepça regjistron fitore ndaj Bashkimit

Trepça ka shënuar fitore ndaj Bashkimit me shifrat 88:72 (26:13, 17:29, 23:14, 22:16), në kuadër të javës së 22-të në FIVE STAR Superligën e...

Konjusha i bashkohet Bashkimit

Fundorja Irma Konjusha do të jetë pjesë e Bashkimit për pjesën e mbetur të sezonit në Superligën e femrave në basketboll. Konjusha te Bashkimi është...

Aksident mes dy veturave në Prizren, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore si pasojë e një aksidenti në trafik. Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se ngjarja ka ndodhur të...

Mytaher Haskuka shërohet nga COVID-19

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka është shëruar nga virusi COVID-19, raporton Gazeta Express. Pasi ka rezultuar negativ ndaj COVID-19, Haskuka është rikthyer në punë. “Duke falënderuar...

Edhe sa kohe i ka mbetur botës, NASA zbulon datën

Edhe pse duket e çuditshme miliona njerëz në botë pyesin se ” Kur do të shkatërrohet bota?” NASA ka dhënë përgjigjen e shumëpritur. Si rezultat i...

Më të votuarit në Malishevë, i pari Fatmir Limaj e dyta Vjosa Osmani

Në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit në qytetin e Malishevë, Fatmir Limaj është kandidati më i votuar në të gjitha partitë politike. Limaj ka...

Prizreni në zonën e verdhë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sot deri më 12 mars, 14 komuna do renditen në zonë të kuqe. Komunat janë: Zveçani, Mitrovica e...

Komuna e Prizrenit e vetmja në Kosovë që realizon testet rapide edhe në QMF-të e fshatrave

Teste rapide për COVID-19 janë duke u bërë edhe në QMF në fshatra të Prizrenit. Komuna e Prizrenit ka thënë se është e vetmja në...

7 Marsi që më solli zhgënjim

Hajdar Mallaku Sa herë vjen 7 Marsi - Dita e Mësuesit, gëzohem. Jo vetën pse e kisha profesion gjatë tërë jetës edukimin dhe arsimimin e...

T.I. nuk do të kthehet në film pas akuzave për abuzim seksual

T.I. nuk do të kthehet në filmin “Ant-Man”. Aktori dhe reperi 40 vjeçar, i cili luajti Dave në dy filmat e mëparshëm, nuk do të...

Xhaka në historinë e zezë të Premier Leagues

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka, ka hyrë në listën e rekordeve të zeza në Premier League. Me gabimin që bëri në ndeshjen ndaj Burnleyt, ai...

Malishevë: Dënim me kusht ndaj të akuzuarit që ka pranuar se kishte këputur kabllon elektrike

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, e ka dënuar me shtatë muaj burgim  me kusht të akuzuarin për veprën penale “asgjësimi, dëmtimi ose...

Anton Quni ka disa fjalë për rivalët brenda partisë dhe zgjedhjen e Vjosa Osmanit presidente

LDK-ja ka rënë më së keqi prej themelimit të saj, e Anton Quni ka shprehur vullnet që ta marrë udhëheqjen e partisë, me gjithë...

Ky do të jetë moti gjatës javës që vjen

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se java e dytë e muajit mars do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm. Parashihen reshje në formë...

Një muaj paraburgim për grabitësit e një pompe të derivateve në Prizren

Një muaj paraburgim i është caktuar ndaj personit cili më 3 mars kishte grabitur një pompë të derivateve në Prizren ku punëtorit ia mori...

Lajmet e Fundit