23.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

FSK shkatërron ortekët e borës në Brezovicë

Në një lartësi mbidetare mbi 2.230 metra dhe mot të keq, ekipet e Kërkim-Shpëtimit dhe Deminimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, kanë realizuar me sukses misionin për largimin e ortekëve të borës.

Pas vlerësimit të situatës nga ekipet e Kërkim-Shpëtimit të FSK-së, ekipet e Deminimit, me gjithë kushtet e vështira, kanë filluar punën më 2 shkurt për largimin e ortekëve të rrezikshëm të borës në kompleksin turistik në Brezovicë.

Ata shkatërruan ortekun e parë me eksploziv, i cili paraqiste rrezik të madh për krijimin e një orteku edhe më të madh dhe shumë të rrezikshëm për qytetarët.

Për shkak të motit të vështirë dhe erërave të forta deri në 60km/h, operacioni është dashur të ndërpritet, për të vazhduar më 4 shkurt, me ç‘rast është larguar edhe orteku i dytë.

Sipas vlerësimeve për momentin nuk ka rrezik potencial për lëvizje të ortekëve, mirëpo duke u bazuar në kushtet atmosferike, të cilat mbretërojnë në këtë pjesë mund të krijohen ortekë të cilët mund të paraqesin rrezik për jetën e qytetarëve, thuhet në komunikatën e FSK-së.

Ndryshe, si pasojë e ortekut të borës kohë më parë në Brezovicë humbi jetën zëvendësministri i Diasporës, Arian Daci.

Mbi 2 mijë gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

2 mijë e 89 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 30 aksidente me të...

Prizreni nderon dëshmorët

Komuna e Prizrenit, me vendim të Asamblesë Komunale, ka caktuar 15 shtatorin si Ditë të Dëshmorëve. Në shënim të kësaj dite u bënë homazhe...

Lajmet e Fundit