12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

GAP: Si pasojë e pandemisë rëndohet pozita e grave në tregun e punës

Instituti GAP ka publikuar raportin statistikor “Punësimi dhe përfaqësimi i grave në Kosovë” për vitin 2020.

Në njoftimin e dërguar nga Instituti GAP thuhet se pandemia COVID-19 dhe ndërrimi i dy qeverive brenda vitit 2020, kanë ndikuar edhe në aspektin e punësimit dhe përfaqësimit të grave në Kosovë.

“Si pasojë e pandemisë pozita e grave në tregun e punës është rënduar edhe më shumë meqë janë ulur mundësitë për punësim. Në vitin 2020, shkalla e punësimit tek gratë ishte vetëm 14.4%, ndërsa tek burrat 46.2%”.

“Përkundër se numri i vajzave që ishin duke studiuar apo që i kanë përfunduar studimet ishte ndjeshëm më i lartë se i djemve, të dhënat tregojnë se pjesëmarrja e tyre në tregun e punës mbetët ende e ulët, ku vetëm 21.5% e grave në moshë pune janë aktive në tregun e punës. Për më tepër, mbi 8,737 punëkërkuese gra i kishin të përfunduara studimet bachelor, që është numër më i lartë se sa numri i burrave punëkërkues me të njëjtin profil (5,034)”.

Sipas GAP-it thuhet se tek pozitat kyçe në qeveri, gjatë vitit 2020, Qeveria Kurti kishte emëruar gra në 21% të pozitave ndërsa Qeveria Hoti 14%.

“Në pozitat drejtuese, shërbimin civil dhe stafin akademik, gratë kanë mbajtur rreth një të tretën e pozitave edhe në vitin 2020. Ndërsa në administratën komunale të disa komunave, sidomos atyre të volga, vetëm çdo i pesti vend i punës mbahet nga gratë”.

“Ndërkaq shkalla e papunësisë tek gratë, që përfshin vetëm personat të cilët kërkojnë punë, ishte 33.1% ndërsa tek burrat 21.5%. E në anën tjetër, edhe këtë vit, interesimi i grave për të gjetur një vend pune është gati i të njëjtit nivel me atë të burrave. Numri i grave punëkërkuese të regjistruara në Agjencinë e Punësimit në vitin 2020 ishte 90,677, kurse numri i burrave punëkërkues të regjistruar në këtë agjenci ishte 109,900”.

“Tek skema e ndihmës sociale, si e vetmja skemë që targeton varfërinë, dallimet gjinore janë theksuar dhe progresi ka qenë i vogël krahasuar me vitin paraprak. Në Kategorinë 2, vetëm 9.42% të përfituesve janë gra, ndërsa në dy kategoritë e skemës së bashku, shkalla e përfituesve gra është 34.14%”, thuhet në njoftim.

Raportin statistikor mund ta gjeni bashkangjitur në këtë email duke klikuar këtu

Më Shumë

Të mërkurën në Kosovë pritet të arrijnë mbi 62 mijë vaksina të AstraZenecas

62 mijë e 400 doza të vaksinave anti-Covid 19, të llojit AstraZeneca, do të vijnë në Kosovë. Ato do t`i sjell falas “Gavi Covaxi”, një...

Sulmohet fizikisht një i mitur në Suharekë, bëhet për spital

Një i mitur është sulmuar fizikisht nga disa persona dje në rrugën “Shkëndija” në Suharekë. Atij i është ofruar ndihmë mjekësore në Qendrën Kryesore të...

Që nga janari, 27 të vdekur në aksidente rrugore

Që nga fillimi i këtij viti, në katër mujorin e parë janë shënuar rreth 5835 aksidente, pothuajse dyfishi i aksidenteve të raportuara në vitin...

Ndërron jetë veprimtari i AAK-së nga Prizreni

Ka ndërruar jetë veprimtari i shquar i AAK-së nga Prizreni, Shani Pulaj. I ndjeri ishte veteran i arsimit, teksa për shkuarjen e tij në amshim...

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 11 mijë e 700 vaksina Pfizer

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 11 mijë e 700 doza të tjera të vaksinës Pfizer në Shqipëri. Rama tha...

Llapi fitues i Kupës së Kosovës

Llapi është fitues i Kupës së Kosovës në futboll për edicionin e sivjet. Skuadra e drejtuar nga Tahir Batatina, triumfoj ndaj Dukagjinit nëpërmjet penalltive me...

Ylli mposht Pejën në finalen e parë

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore në ndeshjen e parë finale ndaj Pejës me rezultat 75:83 dhe bën hapin e parë drejt titullit kampion. Ndeshja...

Dy të arrestuar për armëmbajtje pa leje në Malishevë

Dy persona janë arrestuar në fshatin Kijevë Malishevës për armëmbajtje pa leje. Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë ka siguruar informata në rrugë operative se...

Kërcënohet një polic në Prizren

Një zyrtar policor në Prizren ka bërë të ditur se deri sa ka qenë jashtë detyrës zyrtare kishte pranuar një mesazh në rrjete sociale...

Prizrenasi e bën për spital duke e rrahur nënën e tij në natën e Bajramit

Një person është arrestuar dje në Prizren, pasi që i njëjti sipas policisë e kishte sulmuar fizikisht nënën e tij . Policia e Kosovës ka...

Ylli edhe më afër kurorëzimit me titullin e kampionit, fiton ndeshjen e dytë ndaj Pejës

Ka përfunduar edhe ndeshja e dytë në finalen mes Yllit dhe Pejës në Superligën e Kosovës në basketboll, transmeton Sinjali Sport. Ndeshja e zhvilluar në...

Kejvina ‘çmend’ fansat me fotot me bikini

Kejvina Kthella, është një nga vajzat më të komentuara në rrjetet sociale, aty ku ndan me ndjekësit foto e video shumë provokuese. Së fundmi, modelja...

ZERO raste të reja nga Covid në Prizren, ZERO vdekje

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19 në komunën e...

Shtohet konkurrenca për Camavingan

Pas Real Madridit, edhe Arsenali e Barcelona janë futur në garë për mesfushorin francez Eduardo Camavinga, ka raportuar të martën gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”....

Haskuka: Jemi duke e pritur drejtësinë e vonuar për vrasjen e ‘Drinit’

Me rastin e shënimit të 21 vjetorit të vrasjes tinëzare të Ekrem Rexhës - komandant Drinit, kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka së...

Qeveria Kurti miraton programin qeverisës

Kabineti qeveritar ka miratuar programin qeverisës për vitet 2021-2025. Ministri Goran Rakiq ishte i vetmi që ka abstenuar. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar...

Lajmet e Fundit