16.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Gashi: Në Prevallë rrënuam objekte edhe të politikanëve

DardanGashi-MMPHMinistri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Dardan Gashi ka njoftuar se disa nga objektet e rrënuar në aksionin e premtes në Prevallë janë pronë e disa nga zyrtarëve në politikën kosovare.

Ai nuk ka dashur të flas me emra se ndërtimet e kujt janë rrënuar.

Gashi ka thënë se i vetmi prej skenës politike që e ka objektin në emër të vetë në Prevallë është, kandidati i LDK-së për komunë të Prizrenit, Eqrem Kryeziu.

Ai ka thënë se Kryeziu ka tejkaluar lejen e ndërtimit që ia kishte dhënë vetit në kohën sa ishte kryetar i Komunës.

“Asnjë nga figura politike nuk i kanë në emër të vetë ndërtimet në Prevallë, përveç Eqrem Kryeziut, as Ardian Gjini nuk e ka në emër të vetë lejen e ndërtimit dhe këtu po i kemi problemet më të mëdha”, ka thënë Gashi në emisionin Interaktiv të KTV-së, citon Orainfo.

Ai ka thënë se edhe Kryeziut edhe Gjinit do t’u rrënohen objektet në të ardhmen nëse nuk do të rrënojnë atë që kanë ndërtuar pa leje.

Gashi ka paralajmëruar se do të rrënohen të gjitha objektet pa leje në Prevallë, pavarësitë rezistencës që mund të kenë nga pronarët e këtyre objekteve.

Ai ka bërë të ditur që gjatë aksionit të sotëm tek Kampi Veror në Prevallë janë larguar nga përdorimi rreth 90 për qind të objekteve.

Gashi ka thënë se komuna e Prizrenit ka dështuar të parandalojë ndërtimit në këtë zonë.

Më Shumë

Turqia bëhet gati për luftë, Erdogan mbledh Këshillin e Sigurisë

Çështja e Greqisë do të ngrihet si temë kryesore nga presidenti Recep Tayyip Erdogan në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të...

Foshnjës tetë muajshe indiane i hiqet thonj-prerësi nga fyti pasi e kishte gëlltitur gabimisht

Një thonj prerës i është hequr nga fyti një djali tetë muajsh, pasi e ka gëlltitur aksidentalisht. Fotot tronditëse tregojnë mjekë të shumtë që përpiqen...

Lajmet e Fundit