7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Gaza “vendi më i rrezikshëm në botë për të qenë fëmijë”, thotë UNICEF

Catherine Russell, drejtore ekzekutive e Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, ka paralajmëruar se Gaza është përsëri “vendi më i rrezikshëm në botë për të qenë fëmijë” pas rifillimit të luftës.

Russell tha se qindra fëmijë do të vdesin çdo ditë nëse dhuna kthehet në shkallën dhe intensitetin e parë përpara pauzës shtatë-ditore të luftimeve që përfunduan të premten.

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall konkurs për një mësimdhënës/e të lëndës së matematikës

“Nuk duhet të jetë kështu – për shtatë ditë, kishte një fije shprese për fëmijët mes këtij makthi të tmerrshëm”, tha Russell në një deklaratë të premten.

“Më shumë se 30 fëmijë të mbajtur peng në Gaza u liruan në mënyrë të sigurt dhe u ribashkuan me familjet e tyre. Dhe pauza humanitare mundësoi një rritje të shpërndarjes së furnizimeve shpëtimtare në dhe në Gaza”.

Russell shtoi se “fëmijët kanë nevojë për një armëpushim humanitar afatgjatë”.

“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të sigurojnë që fëmijët të mbrohen dhe të ndihmohen, në përputhje me detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar humanitar. Të gjithë fëmijët në shtetin e Palestinës dhe Izraelit meritojnë paqen dhe shpresën për një të ardhme më të mirë”. Albanian Post

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Më Shumë

Përkujtohet në 91 vjetorin e vdekjes, poeti e atdhetari Hilë Mosi

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot në 91-vjetorin e ndarjes nga jeta, poetin, shkrimtarin, gazetarin, përkthyesin e atdhetarin Hilë Mosi (1885-1933). Hilë Mosi lindi në Shkodër,...

Voziti 105 km/h në zonën 50/ Vozitësit të Prizrenit i pezullohet patentë shoferi për një vit

Një person u kap në Prizren duke vozitur me 105 km/h në zonën 50. Policia e Prizrenit në rrugën “Rrustë Kabashi” gjobiti të dyshuarin me...

Lajmet e Fundit