3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Gazetari gjerman Erich Rathfelder shpallet “Qytetar nderi” i Rahovecit

Komuna e Rahovecit ka ndarë çmimin “Qytetar nderi” për gazetarin gjerman Erich Rathfelder. Me këtë titull ai nderohet për raportimin e drejtë dhe profesional të tij gjatë vitit 1998 në kohën e luftës për situatën e ndodhur në Kosovë dhe Rahovec.

Kryetari i Komunës se Rahovecit, Smajl Latifi tha se gazetari gjerman Rathfelder e meriton çmimin “Qytetarë nderi” i Rahovecit për kontributin që ka dhënë në luftën e Kosovës duke raportuar gjendjen e shqiptarëve në gazetën gjermane.

Ndwrkaq,  gazetari gjerman Erith Rathfelder tha se historia e Rahovecit është shumë e prekshme dhe se raportimet e tij kanë ndikuar në ndikimin e politikës të Serbisë.

Ai tha se sot përkrahë lirinë e Kosovës dhe liria sot për popullin shqiptarë është një mesazh i njerëzve që kanë vdekur në luftë.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Ambasada Gjermane në Prishtinë, ka uruar gazetarin gjerman Erich Rathfelder për shpalljen qytetar nderi i Rahovecit.

“Puna e tij gazetareske është e lidhur, në të vërtetë e ndërthurur me këtë komunë dhe ka ndikuar edhe tek ai. Larg nga të qenit një vizitor sipërfaqësor i rajonit, ai i ka kushtuar shumë vite të jetës së tij Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë edhe shumë udhëtime në Kosovë. Dhe kurioziteti i tij për të mësuar më shumë për këtë vend dhe njerëzit e tij është ende i gjallë! Një çmim vërtet i merituar për një mik të komunitetit dhe të Kosovës në tërësi”, shkruan në ‘Facebook”, Ambasada Gjermane në Prishtinë.

Më Shumë

Bogdanoviq: E vërteta është se Adem Jashari nuk është terrorist, vdiq duke u mbrojtur nga skuadra e vdekjes së Millosheviqit

Kryetari i Lëvizjes Qytetare “Odgovor”, Boban Bogdanoviq ka thënë se e vërteta për familjen Jashari është shtrembëruar vazhdimisht nga Serbia. Opozitari më i madh i...

Arrestohet i dyshuari i tretë për grabitjen në Suharekë

I dyshuari i tretë është arrestuar për rastin e grabitjes së një argjendarie në Suharekë ku i plagosur mbeti një polic, e një tjetër...

Lajmet e Fundit