19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Geci: LDK-në janë duke e udhëhequr komunistët e Titës

GaniGeci7-06Gani Geci njëherë nuk e ka ndërmend të kyçet në politikë. Ai po pushon. Bashkë më vëllezërit ka gjasa që të formojnë edhe një subjekt të tyrin politik, por assesi nuk do të ofrohet tek lideri i LDK-së, Isa Mustafa.

Edhe pse ishte pjesë e atyre që para pak kohe kaluan nga LDD-ja në LDK-në e Drenasit, Geci thotë se LDK-ja ka dal prej sistemit, në bazë të asaj që ai e paramendon.
Krejt pakënaqësinë ai e ka me liderin, Isa Mustafa, të cilin e quan komunistë të Rrahman Morinës.

“Jo nuk do të kthehem në këtë LDK. Njëherë po pushojë. LDK-ja ka dal prej sistemit, në bazë të asaj që e paramendojë. Unë jam tip nacionalistë, nuk jam as komunist i Titës, as i Enver Hoxhës. LDK-në janë duke e udhëhequr komunistët e Titës, dhe un nuk e shoh vetën aty. Ne presim ditë më të mira për LDK-në dhe kjo nuk do të thotë që ajo do të vazhdojë gjithmonë më këtë avaz. Pra, unë kthehem aty, vetëm kur komunisti i Rrahman Morinës, Isa Mustafa, dhe komunistët tjetër do ta lëshojnë vendin nga aty”, thotë Geci në një bisedë për Indeksonline.

Geci, pohon se ai dhe vëllezërit e tij po pushojmë njëherë, ngase janë lodhur duke vrapuar prapa njerëzve që e dëshirojnë kontributin e tyre, e që më anën e atij kontributi, siç thotë ai, favorizojnë njerëzit që janë komunistë.

“Ne vëllezërit Geci, njëherë nuk e shohim vetën në një parti tjetër, sepse ne e kemi dhenë mundin për LDK-në, dhe për filozofinë djathtiste. Faktikisht LDK-ja tani për tani nuk është djathtiste, është parti e majtë, që ka në krye disa pasanik. LDK-ja më tepër po sillet si degë e PDK-së, se sa si parti në vete”.

Ish deputeti i LDD-së mendon se nacionalistët janë përjashtuar nga LDK-ja, me vdekjen e presidentit Ibrahim Rugova.

“Presidenti Rugova i ka tubuar rreth vetës të gjitha shtresat për të bërë një front kundër Serbisë, me titistë me leninistët e nacionalistë. Ai front është bërë me luftë e pacifizëm. Pastaj në një kohë janë larguar Marksist-Leninistet. Në një kohë tjetër kanë mbetë vetëm nacionalistet dhe titistet. Tash, titistët janë bërë më të fuqishëm dhe i kanë larguar nacionalistët. Pra, tash kanë mbetur disa të tjerë dhe ministrat e Rrahman Morinës”, thotë Geci.

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa, në as një fjali nuk hiqet nga tiketa e Gecit si njeri i Rrahman Morinës në vitet e 80-ta.

“Unë e kam parë një fotografi të Isa Mustafës, Rrahman Morinës e Milloshevqit, të gjithë së bashku. Jam zhgënjyer tej mase, dhe kamë thënë më mirë rri në shtëpi, e nuk dua të jem askund, sa më qenë në një parti me njerëz të Rrahman Morinës”.

Më Shumë

Moti sot me diell dhe pjesërisht i vranët, temperaturat deri në 32 gradë Celsius

Moti sot parashihet të jetë me diell dhe pjesërisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen...

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

Lajmet e Fundit