15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Gjenden trupat e pajetë të dy turisteve në Qafë-Valbonë

Policia e Shtetit bëri me dije të martën e 9 majit se kishte gjetur trupat e pajetë të dy turisteve, shtetases belge me iniciale B. M. dhe shtetases franceze me iniciale J. B në vendin e quajtur “Qafë Valbonë”.

Kjo, pavarësisht territorit shumë të vështirë dhe motit të keq me mjegull dhe me borë.

Kërkimet e autoriteteve nisën pas njoftimit se dy turiste të huaja, duke eksploruar zonën e Valbonës, ishin rrëzuar për shkak të terrenit të thepisur dhe kishin rënë në greminë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Tropojë, ato të Drejtorisë Vendore dhe të Policisë Kufitare, së bashku me ekipin mjekësor, u nisën menjëherë në drejtim të vendit ku kishin rënë dy turistet.

Në ndihmë të shërbimeve policore ishte nisur menjëherë edhe skuadra alpine e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) në Shkodër.

Kjo, pasi për shkak të terrenit shumë të vështirë dhe motit të keq, punonjësit e Policisë e kishin të pamundur nxjerrjen e trupave nga humnera.

Po për shkak të motit të keq, edhe helikopteri nuk ka mundur të ulet në vendin ku janë gjetur të pajeta turistet.

Grupi hetimor i Drejtorisë Vendore të Policisë Kukës ndodhet në vendngjarje dhe në drejtimin e Prokurorisë, po punon për zbardhjen e rrethanave të kësaj ngjarjeje dhe për përcaktimin e shkakut të humbjes së jetës së dy turisteve.

Një ditë më parë, një incident preku dy turistë holandezë të cilët ishin futur për të notuar në kanionet e lumit Osum, kur njërin prej tyre e mori rrjedha.

Referuar të dhënave nga Policia e Shtetit, të hënën 8 majit në spitalin e Çorovodës, është paraqitur për ndihmë mjekësore shtetasja holandeze H. (V. A.) C. S., 64 vjeçe.

Ajo ka deklaruar paraprakisht se së bashku me bashkëshortin e saj, shtetasin J. A. S., 68 vjeç, ishin futur për të notuar në kanionet e lumit Osum.

Sakaq, 64-vjeçarja ka mundur të dalë nga lumi, ndërsa bashkëshortin e saj e ka marrë rrjedha e ujit.

Autoritetet po vijojnë kërkimet në lumin Osum. Albanian Post

Më Shumë

Mona Liza

Enver Sulaj Një pikë ngjyrë më shumë në buzë S’të bën të lumtur As shiu s’ta fshin ngjyrën e lotit. Herë të mungon buzëqeshja Herë pikëllimi, Mona Lizë. Maj, 2023

Ndërron jetë ish-kryetari Komunës së Mamushës, Arif Bütüç

Ka ndërruar jetë ish-kryetari i Komunës së Mamushës, Arif Butuç. Lajmin për vdekjen e  ish kryetarit e kanë dhënë disa familjarë, derisa kanë njoftuar se...

Lajmet e Fundit